U intervjuu za TASS objavljenom u nedelju, Zaharova je rekla da „Sjedinjene Države više vole da ćute o tekućem radu na postsovjetskom prostoru i ne daju informacije u okviru mera za izgradnju poverenja BTVC“.
„Tvrdnje da je aktivnost Pentagona i srodnih struktura usmerena isključivo na zdravstvena pitanja nisu tačne. Jasno je da zdravstvena pomoć ne zahteva učešće američke vojske“, rekla je Zaharova.
Ona je dodala da tvrdnje Vašingtona da prikuplja biomaterijal i prati epidemiološku situaciju „samo pojačavaju i intenziviraju“ strahove Rusije u vezi sa usaglašenošću Amerike sa BTVC.
Nedavno objavljeni dokazi Moskve o navodnoj širokoj mreži biolaboratorija koje finansiraju SAD širom Ukrajine samo doprinose sumnjama, rekla je Zaharova.
U nizu brifinga koji su počeli u martu, ruska vojska je predstavila dokaze o učešću Pentagona u finansiranju laboratorija u Ukrajini. Prema ruskom istražnom komitetu, SAD su uložile više od 224 miliona dolara u biološka istraživanja u Ukrajini između 2005. i početka 2022. U šemu su bili uključeni zapadni farmaceutski giganti, neprofitne organizacije, pa čak i američka Demokratska partija, tvrdi Moskva.
Pentagon je „značajno proširio svoj istraživački potencijal ne samo u oblasti stvaranja biološkog oružja, već i dobijanja informacija o rezistenciji na antibiotike i prisustvu antitela na određene bolesti u populacijama određenih regiona” dok je radio u Ukrajini, rekao je general-potpukovnik Igor Kirilov. , izjavio je u maju šef ruskih snaga za zaštitu od zračenja, hemijske i biologije.
Zaharova je takođe istakla da SAD još nisu povukle svoju rezervu na Ženevski protokol iz 1925. za zabranu biološkog i hemijskog oružja. SAD su bile među zemljama koje su proglasile da će protokol prestati da bude obavezujući u odnosu na neprijateljske države koje ne poštuju zabrane protokola.
S tim u vezi, „sasvim razumno se postavlja pitanje o pravim ciljevima međunarodne vojno-biološke aktivnosti Pentagona“, rekla je Zaharova.
Ranije ove nedelje, Pentagon je objavio „Informaciju o naporima za smanjenje pretnje od oružja za masovno uništenje u Ukrajini, Rusiji i drugim zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza“. U dokumentu, američka vojska navodi da su nakon raspada Sovjetskog Saveza SAD i njihovi partneri predvodili „zajedničke napore da smanje pretnje nasleđa od nuklearnog, hemijskog i biološkog oružja koje je ostalo u državama naslednicama Sovjetskog Saveza, uključujući Rusiju. ”
Prema Pentagonu, SAD su „sarađivale na poboljšanju biološke bezbednosti, bezbednosti i nadzora bolesti u Ukrajini za zdravlje ljudi i životinja“, pružajući podršku „46 mirnih ukrajinskih laboratorija, zdravstvenih ustanova i lokacija za dijagnostiku bolesti tokom poslednjeg dve decenije.“ Ovi programi su se fokusirali na „unapređenje mera javnog zdravlja i bezbednosti u poljoprivredi u vezi sa neširenjem oružja“.
U istom listu, američka vojska je optužila Rusiju i Kinu da pokušavaju „da potkopaju ovaj posao širenjem dezinformacija i sejanjem nepoverenja u ljude i institucije širom sveta koje doprinose smanjenju pretnje od oružja za masovno uništenje“.
Prema rečima Zaharove, Moskva ovu publikaciju smatra delom „informativne kampanje“ Vašingtona koja ima za cilj da opravda svoje vojno-biološke aktivnosti na postsovjetskom prostoru i da „skrene pažnju međunarodne zajednice sa njenog istinskog netransparentnog i nepristojnog pravca“.