Sukob interesa i mira: Rusija optužuje SAD za normalizaciju odnosa Izraela i Saudijske Arabije

Sukob interesa i mira: Rusija optužuje SAD za normalizaciju odnosa Izraela i Saudijske Arabije

Rusija je u sredu optužila Sjedinjene Države da promovišu normalizaciju odnosa Izraela sa arapskim nacijama i zaobilaze Arapsku mirovnu inicijativu koju je pokrenula Saudijska Arabija 2002. godine, a kojom se poziva na rešenje izraelsko-palestinskog sukoba pre bilo kakvog diplomatskog priznanja. Izraela.

Izjava ruskog ambasadora u UN Vasilija Nebenzije na mesečnom sastanku Saveta bezbednosti UN o Bliskom istoku takođe je implicitno kritikovala Saudijsku Arabiju — bez njenog imena — zbog toga što se kreće ka uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Izraelom uz preduzimanje „agresivnih nezakonitih radnji“ uključujući „neviđenu“ ekspanziju naselja na teritoriji koja bi trebalo da bude deo nezavisne palestinske države.

Nebenzia je rekao da napori SAD da normalizuju arapsko-izraelske odnose u trenutku kada se „de fakto“ međunarodni pravni okvir za izraelsko-palestinsko mirovno rešenje demontira ne samo da zaobilaze „logiku“ Arapske mirovne inicijative, već onemogućavaju „svako izgledi za oživljavanje direktnih pregovora između Palestinaca i Izraelaca” za postizanje mira i dugo traženo rešenje dve države za njihov višedecenijski sukob.

Sastanak saveta održan je dan nakon što je novoimenovani izaslanik Saudijske Arabije pri palestinskim vlastima Najef al Sudairi prvi put otputovao na Zapadnu obalu koju su okupirali Izrael od rata na Bliskom istoku 1967. Istovremeno, izraelski ministar turizma Haim Kac predvodio je izraelsku delegaciju u saudijsku prestonicu Rijad kako bi učestvovala na konferenciji koju je organizovala Svetska turistička organizacija UN.

Obe posete su bile jasno povezane sa nedavnim američkim naporima da normalizuju veze između Saudijske Arabije i Izraela.

Al-Sudairijeva poseta je široko viđena kao pokušaj kraljevstva da reši ključnu tačku u saudijsko-izraelskom sporazumu o normalizaciji: stav Saudijske Arabije prema Palestincima.

Saudijska vlada je saopštila da će normalizovati veze sa Izraelom samo ako dođe do velikog napretka ka stvaranju palestinske države. Pre nego što je predao akreditive palestinskom predsedniku Mahmudu Abasu u Ramali, al-Sudairi je pokušao da uveri Palestince da Saudijska Arabija „radi na uspostavljanju palestinske države sa istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom“, bez detaljnijeg objašnjenja.

Nebenzia i praktično sve članice Saveta bezbednosti – uključujući Sjedinjene Države – ponovile su podršku rešenju sa dve države gde Izrael i Palestina žive rame uz rame u miru.

Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild izrazila je kontinuiranu podršku SAD naporima za normalizaciju odnosa između Izraela, njegovih suseda i drugih zemalja u regionu.

Ona je izrazila nadu da će još jedan sastanak visokih zvaničnika Jordana, Egipta, Izraela, Palestine i SAD „uskoro biti sazvan na ministarskom nivou i da će dalje unaprediti inicijative za regionalnu integraciju“. Na sastanku pet zemalja krajem februara u Akabi u Jordanu, Izraelci i Palestinci su potvrdili svoju posvećenost svim prethodnim sporazumima i neophodnost deeskalacije nasilja i rada „ka pravednom i trajnom miru“.

To se nije dogodilo, a nasilje je od tada eskaliralo.

Nebenzia je ukazao na nasilne napade, uključujući izraelske naseljenike, proizvoljna hapšenja, proširenje naselja bez presedana i izraelska prisilna iseljavanja palestinskih porodica, konfiskaciju njihove imovine, legalizaciju ispostava naselja i kršenje „status kvo“ svetih mesta u Jerusalimu.

Tomas-Grinfild je upozorio da kontinuirano nasilje u Izraelu, Zapadnoj obali i Gazi usporava izglede za mir i pozvao sve strane da se „uzdrže od akcija i retorike koji dodatno podstiču tenzije“.

Američki ambasador je izrazio zabrinutost zbog naglog porasta nasilja ekstremističkih izraelskih doseljenika protiv Palestinaca i upozorio da se Sjedinjene Države protive izgradnji naselja i da to pitanje „shvaćaju veoma ozbiljno, jer podriva mogućnost buduće susedne palestinske države“.

Tor Vensland, izaslanik UN za Bliski istok, izvestio je da je u tri meseca između sredine juna i sredine septembra 68 Palestinaca, uključujući 18 dece, ubijeno i 2.830 ranjeno od strane izraelskih bezbednosnih snaga, dok je 10 Izraelaca, uključujući dvoje dece, ubijeno. poginulih i 122 povređenih.

Izaslanik Ujedinjenih nacija je rekao da je generalni sekretar Antonio Gutereš takođe „duboko uznemiren neumornim širenjem izraelskih naselja i naseobinskih ispostava“ na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalimu, sa preko 10.000 stambenih jedinica koje je napredovalo u samo ta tri meseca.

Vennesland je izveštavao o primeni rezolucije Saveta bezbednosti iz decembra 2016. koja je takođe pozvala sve zemlje da u svojim odnosima sa Izraelom prave razliku između svoje teritorije i teritorije koju je okupirao od juna 1967. godine. On je citirao smernice američkog Stejt departmenta od 26. juna da naučna i tehnološka saradnja sa Izraelom u takvim oblastima „nije u skladu sa spoljnom politikom SAD”.

Što se tiče pokretanja mirovnih pregovora, Vennesland je primetio imenovanje al-Sudairija i izjavu nakon sastanka egipatskog predsednika, jordanskog kralja i palestinskog predsednika 14. avgusta. Istakao je važnost toga da Izrael zaustavi sve aktivnosti naseljavanja i podvukao da je „pravedno i sveobuhvatno rešenje“ za palestinsku stvar ključno za stabilnost u regionu.

Na marginama prošlonedeljnog sastanka svetskih lidera u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, Arapska liga, Evropska unija, Saudijska Arabija, Egipat i Jordan održali su 18. septembra ministarski sastanak kako bi „razgovarali o praktičnim načinima da se ponovo oživi bliskoistočni mirovni proces, “, rekao je Vennesland.

Francuski ambasador u UN Nikolas de Rivijer izrazio je podršku njihovom dogovoru „da se pripremi paket mera od kojih će imati koristi i Palestinci i Izraelci nakon potpisivanja mirovnog sporazuma“.

„Ova inicijativa treba da nam omogući da stvorimo neophodne podsticaje za nastavak pregovora“, rekao je on Savetu bezbednosti.