Ruska vlada je povukla nacrt zakona koji bi više nego udvostručio poresku stopu za građane koji rade van zemlje, dan nakon što je dokument dostavljen Državnoj dumi.
Pres-služba Kabineta ministara saopštila je u utorak da je za nacrt zakona potreban „određeni broj tehničkih pojašnjenja“ pre nego što bude poslat na odobrenje ruskom parlamentu.
Vlada je u ponedeljak Državnoj dumi podnela nacrt zakona koji bi obavezao kompanije da naplaćuju porez na dohodak građana od 30 odsto na uplate Rusima koji su živeli u inostranstvu više od šest meseci i izgubili status poreskog rezidenta.
Tekuću stopu poreza na dohodak građana u Rusiji od 13% automatski odbijaju domaći poslodavci. Rusi koji rade u inostranstvu koji su poreski rezidenti moraju samostalno da plaćaju porez, navodi Federalna poreska služba.
Ukoliko budu usvojene, izmene će, kako se navodi, stupiti na snagu 1. januara 2024. i odnosiće se na zaposlene koji koriste ruski segment interneta za rad ili koriste softver i opremu koji se nalaze u zemlji.
Komentarišući tu vest, Ministarstvo finansija je objasnilo da izmene „ne utiču na zaposlene koji rade po ugovoru o radu“, a da se za radnike na daljinu po službenim ugovorima „sadašnji poreski uslovi ni na koji način ne menjaju“. Ministarstvo je dodalo da je nacrt zakona još na „finalizaciji“ u Vladi.
Prošle godine, predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin predložio je da vlada „ukine povlastice za one koji su napustili Rusku Federaciju i uvede povećanu poresku stopu za njih“.
Rusija je 2021. uvela progresivni poreski sistem sa osnovnom stopom od 13%, popevši se na 15% za one koji zarađuju više od 5 miliona rubalja (61.500 dolara) godišnje. Nerezidenti plaćaju 13%, 15% ili 30% u zavisnosti od radnog statusa i izvora prihoda.