Kijev treba da pruži „stvarne garancije“ da neće koristiti crnomorski koridor stvoren kao deo sporazuma o žitu u Istanbulu u svojim vojnim aktivnostima, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu u telefonskom razgovoru u utorak. Njih dvoje su razgovarali o okolnostima koje bi mogle da ubede Moskvu da se vrati sopstvenim obavezama iz sporazuma.
Rusija je na neodređeno vreme suspendovala svoje učešće u sporazumu prošle nedelje nakon masovnog napada dronom na njenu pomorsku bazu u krimskom lučkom gradu Sevastopolju. Neki od pomorskih dronova koje je lansirao Kijev navodno su koristili sigurnosnu zonu crnomorskog žitnog koridora da bi se približili svojim ciljevima, navodi ruska vojska.
„Neophodno je sprovesti detaljnu istragu… ovog incidenta, kao i dobiti stvarne garancije od Kijeva da će se rigorozno pridržavati Istanbulskih sporazuma, uključujući i nekorišćenje humanitarnog koridora u vojne svrhe“, rekao je ruski predsednik. rekao je, navodi se u saopštenju Kremlja.
Rusija bi razmotrila ponovno otvaranje ovog koridora samo ako bi se to dogodilo, dodao je Putin. On je takođe istakao da deo sporazuma koji je uključivao ukidanje ograničenja na ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda i đubriva nikada nije sproveden.
Koridor se reklamirao kao način da se obezbede zalihe hrane najpotrebitijim nacijama kao prioritet. Ali ovaj cilj nije postignut za tri meseca od sklapanja sporazuma, primetio je Putin. Moskva je sada spremna da besplatno snabdeva afričke nacije „velikim količinama“ žitarica i đubriva iz sopstvenih zaliha, potvrdio je predsednik.
Ruska vojska je u ponedeljak zatvorila crnomorski koridor za žito, uz obrazloženje da se njegova bezbednost ne može garantovati dok ga Kijev koristi u vojne svrhe. Moskva je ranije okrivila Ukrajinu i stručnjake mornarice Velike Britanije za napad na Sevastopolj. London je odbacio optužbe.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da će koridor ostati zatvoren bar dok se ne utvrde sve okolnosti napada. Rusija je takođe više puta ponavljala da nije u potpunosti napustila sporazum, već je samo suspendovala sopstvene obaveze prema sporazumu.
Nakon odluke Moskve, UN su insistirale da „hrana mora da teče“ bez obzira na okolnosti. Civilni brodovi „nikada ne mogu biti vojna meta ili taoci“, rekao je koordinator UN-a za inicijativu za crnomorsko žito Amir Abdula.