Rusija obećava da će nastaviti širenje bankovnih kartica Mir

Rusija obećava da će nastaviti širenje bankovnih kartica Mir

LONDON – Ruska centralna banka je u petak obećala da će nastaviti da širi broj zemalja koje prihvataju njene bankovne kartice Mir nakon novih sankcija SAD protiv ljudi i entiteta optuženih da pomažu Moskvi da zaobiđe finansijske sankcije, prenosi Rojters.

Sjedinjene Države su u četvrtak sankcionisale glavnog izvršnog direktora Nacionalnog sistema plaćanja karticama (NSPK) Banke Rusije, koji vodi Mir, rekavši da nastoji da rusku vladu pozove na odgovornost za njenu invaziju 24. februara i nastavak rata protiv Ukrajine.

„Rusija se trudi da pronađe nove načine za obradu plaćanja i obavljanje transakcija“, saopštilo je Ministarstvo finansija SAD. „Direktno i indirektno, ruske finansijske tehnokrate su podržale ničim izazvan rat Kremlja“ protiv Ukrajine.

Značaj Mir kartica za Ruse je značajno porastao ove godine nakon što su američke platne kompanije Visa Inc (V.N) i Mastercard Inc (MA.N) obustavile poslovanje u Rusiji i njihove kartice koje su izdate u Rusiji prestale da rade u inostranstvu.

Kuba, Južna Koreja, Turska, Vijetnam i nekolicina bivših sovjetskih republika prihvataju Mir, što na ruskom znači i „mir“ i „svet“, dok druge, poput Irana, uskoro nameravaju da slede njihov primer.

Sami NSPK i Mir sami nisu sankcionisani, a američki analitičari kažu da je taj potez SAD imao za cilj da ih spreči da se iskoriste za izbegavanje američkih sankcija, a ne da spreče ruske turiste da plaćaju svoje hotelske račune u inostranstvu.

Centralna banka je saopštila da će kartice Mir i druge usluge NSPK nastaviti da rade kao i obično u Rusiji.

Strani partneri sami donose odluke o otvaranju svoje infrastrukture za prihvatanje Mir kartica“, saopštila je centralna banka. „Istovremeno, nameravamo da nastavimo dijalog o proširenju geografije prihvatanja kartice Mir.

Američko ministarstvo finansija saopštilo je da je stavilo na crnu listu 22 osobe, uključujući četvoricu finansijskih rukovodilaca čije bi akcije mogle da podrže ratne napore Rusije pomažući joj da izbegne finansijske sankcije uvedene Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu.

Među četvorkom je bio Vladimir Komlev, šef NSPK.

„Rusija je 2014. godine stvorila sopstveni državni sistem plaćanja karticama iz straha od američkih i evropskih sankcija“, saopštilo je Ministarstvo finansija. „U svojoj ulozi, Komlev je promovisao mrežu Mir u drugim zemljama, što bi na kraju moglo pomoći Rusiji u zaobilaženju međunarodnih sankcija.

Ministarstvo finansija je saopštilo da „neameričke finansijske institucije koje sklapaju nove ili proširene sporazume sa NSPK rizikuju da podrže napore Rusije da izbegne sankcije SAD kroz proširenu upotrebu nacionalnog platnog sistema MIR van teritorije Ruske Federacije“.

Analitičari kažu da ovo implicira da postojeći, ograničeni sporazumi sa NSPK – poput onih koji dozvoljavaju ruskim turistima da plaćaju svoje hotelske račune u inostranstvu – verovatno neće kršiti sankcije SAD.

„Oni moraju imati neke indikacije, bilo diplomatske ili obaveštajne, da Rusija nastoji da poveže svoj domaći platni sistem na međunarodnom nivou u cilju izbegavanja sankcija“, rekao je Brajan O’Tul, bivši zvaničnik Trezora koji je saradnik u Vašingtonu. Atlantski savet think tank.

„Mislim da administracija ne brine toliko o ruskim turistima koji posećuju Tursku i plaćaju svoje hotelske račune“, dodao je on.

NSPK nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Moskva kaže da je ono što naziva „specijalna vojna operacija“ u Ukrajini bila neophodna da bi se sprečilo da se njen sused koristi kao platforma za zapadnu agresiju i da bi se odbranili ruski govornici. Kijev i njegovi zapadni saveznici odbacuju ove argumente kao neosnovane izgovore za agresorski rat u imperijalnom stilu.