Bivši američki kongresmen: Rusija „ne može da ne odgovori“ na napad na Krim

Bivši američki kongresmen: Rusija „ne može da ne odgovori“ na napad na Krim

Postoji značajan pritisak na ruske vlasti da odgovore na nedavni raketni napad na obali u blizini Sevastopolja, koji je izvršen od strane američkih i ukrajinskih snaga, kako je izjavio bivši američki kongresmen Ron Pol.

Pet civila je izgubilo život, dok je preko 150 osoba povređeno usled upotrebe kasetne municije u projektilima isporučenim od strane američkih snaga, koje su bile ispaljene sa teritorije Ukrajine. Među žrtvama su bila i deca.

Ron Pol, koji je ranije bio poslanik iz Teksasa, opisao je ovaj napad kao „ukrajinski i američki napad na Rusiju“ u svom izveštaju za Ron Paul Liberti Report. On je naglasio da je eskalacija sukoba postala neizbežna nakon što su Sjedinjene Američke Države isporučile Ukrajini rakete dugog dometa i dale dozvolu Kijevu da ih koristi za udare duboko u teritoriju Rusije.

„Kakav će biti odgovor Rusije na ovo?“ upitao je Pol. „Da li će samo stajati po strani i posmatrati? Možda će odložiti reakciju za dan ili dva, ali će svakako nešto preduzeti.“

Iako bi Rusija verovatno preferirala „minimalni odgovor“, Pol je dodao: „Oni ne mogu da ostanu nemi. Ruska javnost zahteva akciju.“

Zvaničnici ruskog Ministarstva spoljnih poslova su u ponedeljak pozvali američku ambasadorku Lin Trejsi i jasno stavili do znanja da „krvavi zločin“ na Krimu neće proći nekažnjeno.

Prema navodima ruskog Ministarstva odbrane, ukrajinska vojska je ispalila pet projektila ATACMS na Krim. Iako su ruski protivraketni sistemi uspeli da unište četiri projektila u vazduhu, peti projektil je pretrpeo oštećenja, promenio pravac i eksplodirao iznad prepune plaže.

Kremlj je opisao ovaj napad na plaži kao teroristički čin za koji su jednako odgovorne SAD kao i Ukrajina. Napad se dogodio dok je američki dron nadletao Crno more, a lansiranje raketa ATACMS se oslanjalo na informacije i ciljeve Amerikanaca, izjavio je ambasador Rusije u Vašingtonu, Anatolij Antonov.

Ron Pol i njegov kolega Danijel Mekadams su se zapitali da li je raketni napad namerna eskalacija kako bi se opravdalo direktno učešće NATO-a u konfliktu u Ukrajini. Oni su pohvalili kongresmanku Mardžori Tejlor Grin, republikanku iz Džordžije, koja je osudila ovaj napad kao nešto što američka vojska ne bi trebalo da čini.

„Jedina granica koju naša vojska treba da brani je naša sopstvena granica“, napisala je Grin na društvenoj mreži Ks (bivši Tviter).

Pre nego što je ušao u politiku, Ron Pol je bio lekar. Bio je član Kongresa 23 godine i tri puta je kandidovao se za predsednika – kao libertarijanac 1988. godine, i na republikanskim predizborima 2008. i 2012. godine – pre nego što se povukao i osnovao Ron Paul institut za mir i prosperitet.