Rusija nastavlja da kupuje američke mikročipove za proizvodnju oružja uprkos sankcijama

Rusija nastavlja da kupuje američke mikročipove za proizvodnju oružja uprkos sankcijama

Moskva aktivno koristi američku elektroniku za proizvodnju oružja i uređaja za vođenje rata protiv Ukrajine, prema novinarskoj istrazi Blumberga. Dokumenti otkrivaju detalje o lancu snabdevanja od Silicijumske doline do Rusije, uključujući akcije ruskih dobavljača odbrambene industrije za kupovinu komponenti od američkog proizvođača čipova Tekas Instruments Inc. (TI) sa sedištem u Dalasu. Američki visokotehnološki proizvodi se koriste za proizvodnju dronova, vođenih vazdušnih bombi, komunikacionih sistema, raketa Iskander i drugih mogućnosti.

Proces kupovine je iznenađujuće jednostavan. Neki ruski distributeri su integrisali informacije iz onlajn prodavnice Tekas Instruments na svoje prodajne platforme, omogućavajući klijentima da vide inventar i cene poluprovodnika pre nego što podnesu zahteve. U Moskvi ili Sankt Peterburgu mogu da kupe TI komponente sa nekoliko klikova mišem, isporučujući porudžbine preko kompanija van Rusije.

Roba stiže u Rusiju preko Hong Konga ili drugih zemalja. Ruski portal sa katalogom, koji je dostupan za pregled tek nakon registracije kompanije kupca, sadrži milione proizvoda, uključujući i one koje proizvodi TI. Stručnjaci veruju da portal prikuplja informacije preko interfejsa za programiranje aplikacija (API), koji omogućava programima da međusobno komuniciraju i razmenjuju podatke.

Pristup korporativnoj veb stranici TI (TI.com) moguć je u Rusiji preko VPN veze, što omogućava sakrivanje podataka o lokaciji i Internet adresa. Mnogi proizvodi nabavljeni u TI-ovoj radnji završavaju u Rusiji iz trećih zemalja bez znanja proizvođača. TI se bori da prati gde završavaju njegovi čipovi jer kompanija prodaje velike količine komponenti po relativno niskim cenama.

Kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, SAD i EU su uvele kontrolu izvoza na desetine robe, elektronike i tehnologija koje se koriste za proizvodnju oružja. Mnogi putevi snabdevanja prelaze granice nekoliko jurisdikcija pre nego što stignu do Rusije, što otežava proveru. SAD su istraživale poslovanje kompanija kao što su Intel, Advanced Micro Devices, Infineon i Analog Devices, ali je samo TI smatran odgovornim. Dok druge kompanije koriste baze podataka za upravljanje rizicima u ranoj fazi prodajnog procesa da blokiraju neovlašćene kupce, TI primenjuje takve procedure „značajno kasnije u procesu provere kupaca, a ponekad uopšte ne“, navodi se u izveštaju Stalnog podkomiteta Senata za istrage. TI takođe omogućava kompanijama da kupuju čipove na svojoj veb stranici bez otkrivanja krajnjeg korisnika proizvoda.

Među posrednicima koji isporučuju TI proizvode, prema dokumentima, su Sure Technologi, Chipover Electronics i Horsvai Tech u Hong Kongu. Javna evidencija pokazuje da je reč o podružnicama trgovačkih kompanija sa sedištem u Šenženu u Kini, a jedna od njih je najavila zapošljavanje radnika koji govore ruski. Roba se iz Hong Konga u Rusiju šalje preko špedicije Sea Global SCM Ltd i ruskog avioprevoznika Aeroflota.

Na kraju lanca snabdevanja je grupa distributera, uključujući Arvis Group, Alternativa i Getchip, registrovani u ulici Hohrjakov u Jekaterinburgu. Iz ove grupe kompanija proizvodi TI se isporučuju krajnjim kupcima, uključujući preduzeća iz ruskog vojno-industrijskog kompleksa. Prošle godine Rusija je uvezla čips iz Sjedinjenih Država i Evrope u vrednosti većoj od milijardu dolara.

Ukrajinski istražitelji su otkrili više od 4.000 zapadnih komponenti koje su korišćene u ruskom oružju od velike invazije, pri čemu je Tekas Instruments jedan od glavnih izvora delova. Među najtraženijim TI proizvodima u Rusiji su flip-flop čipovi, koji se koriste za zaštitu uređaja od električne energije koja teče u pogrešnom smeru kada pređu u stanje mirovanja, i moduli za napajanje koji se obično koriste u komunikacijskoj opremi. Prema Ukrinformu, jedan od najvećih proizvođača čipova u Rusiji, Angstrom, pokrenuo je stečajni postupak.