Rusija lansira spasilački brod na svemirsku stanicu

Rusija lansira spasilački brod na svemirsku stanicu

Rusija je u petak lansirala spasilački brod za dva kosmonauta i jednog NASA-inog astronauta čija je prvobitna vožnja kući izazvala opasno curenje dok je bio parkiran na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Nova, prazna kapsula Sojuza trebalo bi da stigne u orbitalnu laboratoriju u nedelju.

Za curenje kapsule u decembru kriv je mikrometeorit koji je probušio spoljašnji radijator, ispuštajući iz njega rashladnu tečnost. Činilo se da se ista stvar ponovila ranije ovog meseca, ovog puta na usidrenom ruskom teretnom brodu. Prikazi kamere pokazali su malu rupu u svakoj svemirskoj letelici.

Ruska svemirska agencija odložila je lansiranje zamenskog Sojuza, tražeći bilo kakve greške u proizvodnji. Nisu pronađeni nikakvi problemi, a agencija je nastavila sa lansiranjem kapsule iz Kazahstana pred zoru u petak sa snopovima zaliha pričvršćenih na tri sedišta.

S obzirom na hitnu potrebu za ovom kapsulom, dva visoka zvaničnika NASA-e otputovala su iz SAD da lično posmatraju lansiranje. Na olakšanje svima, kapsula je bezbedno stigla u orbitu devet minuta nakon poletanja – „savršena vožnja do orbite“, izvestio je Rob Navijas iz NASA-ine kontrole misije iz Hjustona.

Zvaničnici su utvrdili da je previše rizično vratiti NASA-inog Franka Rubija i Rusa Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina nazad u njihov oštećeni Sojuz sledećeg meseca, kako je prvobitno planirano. Bez rashladne tečnosti, temperatura u kabini bi skočila tokom povratka na Zemlju, što bi potencijalno oštetilo računare i drugu opremu i izložilo posadu u odeći preteranoj toploti.

Dok se novi Sojuz ne pojavi, planovi za hitne slučajeve pozivaju Rubija da pređe na SpaceKs kapsulu posade koja je usidrena na svemirskoj stanici. Prokopjev i Petelin ostaju pridruženi svom oštećenom Sojuzu u malo verovatnoj potrebi za brzim bekstvom. Imajući jednu osobu manje na brodu, temperatura bi se snizila na nivo koji se, nadamo se, može upravljati, zaključili su ruski inženjeri.

Oštećeni Sojuz će se vratiti na Zemlju bez ikoga do kraja marta, tako da inženjeri mogu da ga ispitaju.

Trojica ljudi lansirala su ovaj Sojuz prošlog septembra na misiju koja je trebala biti šest meseci. Oni će sada ostati u svemiru godinu dana, dok nova kapsula ne bude spremna za zamenu posade za poletanje u septembru. Upravo je njihov Sojuz lansiran bez ikoga na brodu.

Oštećeni brod za snabdevanje pun je smeća i raspušten tokom vikenda, izgorevši u atmosferi kako je prvobitno planirano.

„Rusi nastavljaju da pomno posmatraju“ curenja obe svemirske letelice, rekla je novinarima ranije ove nedelje zamenik menadžera programa NASA-ine svemirske stanice Dana Vajgel. „Oni gledaju sve… da bi to pokušali da shvate.

NASA ima novu četvoročlanu posadu koja lansira raketu SpaceKs u ponedeljak rano ujutro iz svemirskog centra Kenedi na Floridi. Vilijam Gerstenmajer iz SpaceKs-a rekao je da su četvorica astronauta koji se vraćaju na Zemlju za nekoliko nedelja već pregledala kapsulu Dragon koja će ih odneti kući i da je „sve prošlo dobro“.