Statistika je pokazala da je uvoz ruske nafte u julu iznosio 7,15 miliona tona, što predstavlja porast od 7,6% u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, cifra, koja iznosi oko 1,68 miliona barela dnevno (bpd), bila je ispod majskog rekorda od skoro 2 miliona barela dnevno. Ruske isporuke u Kinu dolaze preko gasovoda Istočni Sibir za Tihi okean i pomorskim pošiljkama.
Kina stalno povećava uvoz energenata iz Rusije, dok su zapadni kupci izbegavali robu iz zemlje pogođene sankcijama u pokušaju da umanje njene prihode. Ali napori da se jedan od najvećih svetskih proizvođača nafte isključi sa globalnih energetskih tržišta doveli su do porasta globalnih cena sirove nafte i podstakli Rusiju da se okrene azijskim kupcima. Kao rezultat toga, Kina je sada najveći kupac nafte u Rusiji.
Drugi najveći dobavljač nafte u Kini, Saudijska Arabija, isporučio je 6,56 miliona tona, ili 1,54 miliona barela dnevno u julu, što je porast u odnosu na prethodni mesec, iako je to još uvek malo ispod nivoa objavljenog prošlog jula.
Snažne kupovine ruske nafte sa sniženim cenama istisnule su konkurentske zalihe iz Angole i Brazila, koje su pale za 27%, odnosno 58% na godišnjem nivou.
U međuvremenu, iako carinski podaci pokazuju da nije bilo isporuka nafte u Kinu iz Venecuele ili Irana prošlog meseca, kupovine iz Malezije, koja se obično koristi kao prelazna tačka za naftu poreklom iz te dve zemlje, porasle su za 183 odsto na godišnjem nivou, na 3,34 miliona tona . Ovo je više u odnosu na 2,65 miliona tona zabeleženih u junu.