Rusija isporučila polovinu svog izvoza nafte od 1. do 20. oktobra u Aziju uoči embarga EU

Rusija isporučila polovinu svog izvoza nafte od 1. do 20. oktobra u Aziju uoči embarga EU

Rusija je povećala izvoz nafte Urals u Aziju na 50 odsto od ukupnog u periodu od 1. do 20. oktobra uoči decembra embarga EU na državnu naftu i proizvode, navode trgovci i Refinitiv Eikon podataka.

Zemlje EU koje su decenijama bile primarni potrošači ruske sirove nafte prestaće da je kupuju od 5. decembra zbog embarga koji je uveo blok.

Bugarska je jedina država kojoj je dozvoljeno da nastavi uvoz preko mora i nakon tog datuma, dok će Mađarska, Slovačka i Češka nastaviti da kupuju gasovodom.

Isporuke ruske nafte Urals u Aziju porasle su na 2,08 miliona tona u periodu od 1. do 20. oktobra, što je 8% više u poređenju sa istim periodom prošlog meseca, prema podacima Refinitiv Eikon i trgovaca.

Opterećenje Urala u Indiju u tom periodu je postavljeno na 1,38 miliona tona, što je manje sa 1,72 miliona tona u istom periodu septembra, isporuke Kini su porasle na 0,3 miliona tona sa samo 0,1 miliona tona, dok je krajnja destinacija 0,3 miliona tona otpremanje u Aziju još uvek je bilo nejasno.

Istovremeno, Rusija je smanjila isporuku Urala u zemlje EU za 22 odsto na 1,1 milion tona, pokazuju proračuni Rojtersa.

Ukupan izvoz i tranzit nafte iz zapadnih ruskih luka Primorska, Ust-Luga i Novorosijsk u tom periodu porastao je za 1% u odnosu na isti period prošlog meseca na 5,38 miliona tona.

Ipak, potražnja za sniženim ruskim barelima u zemljama EU u oktobru je ostala visoka, prema trgovinskim izvorima.

„Oktobarski obim nesmetano se čisti kako u Evropi tako i šire, ali ruski izvoz u novembru i do kraja godine izaziva ozbiljnu zabrinutost“, rekao je izvor sa zapadnim glavnim kompanijama.

Isporuke nafte zemljama u Evropi koje se nisu pridružile sankcijama ili su dobile izuzeće porasle su za 6% u periodu od 1. do 20. oktobra. Isporuke u Bugarsku su porasle na 0,48 miliona tona sa 0,4 miliona tona i u Tursku na 0,94 miliona tona sa 0,88 miliona.

Indija i Turska zadržale su vodeću poziciju kao kupci Urala u periodu od skoro tri nedelje, dok je rastuće prisustvo ruskih kompanija na teretnom tržištu pomoglo snabdevanju, kažu trgovci.