Američki general: Rusija ima „najraznovrsniji“ nuklearni arsenal na svetu

Američki general: Rusija ima „najraznovrsniji“ nuklearni arsenal na svetu

Rusija predstavlja ozbiljan izazov američkoj vojnoj dominaciji, izjavio je u četvrtak general vazduhoplovstva Entoni Koton, koji je na čelu Strateške komande SAD. Moskva već poseduje nuklearni arsenal koji prevazilazi vašingtonski i aktivno ga modernizuje, rekao je on Komitetu za oružane snage američkog Senata u pripremljenoj izjavi.

Zajedno sa Kinom, Rusija ubrzano poboljšava svoju poziciju protiv SAD i njenih saveznika „u više domena“, upozorio je general, dodajući da se tempo ovih promena povećava i da je sada mnogo brži nego što je viđen „pre samo nekoliko godina“. ”

On je ukazao na nedavnu izjavu ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je početkom februara rekao da su ruske strateške nuklearne snage „skoro potpuno modernizovane“. Pomorska komponenta nacionalne trijade nuklearnog odvraćanja je skoro 100% unapređena, rekao je on.

„Rusija trenutno poseduje najveći i najraznovrsniji nuklearni arsenal od bilo koje nacije“, rekao je Koton, posebno ukazujući na moskovske interkontinentalne balističke rakete Sarmat i potpuno nove podmornice, takođe sposobne da nose nuklearno oružje.

ICBM Sarmat je odobren za borbeno dežurstvo u septembru 2023. Obraćajući se Ruskoj saveznoj skupštini u četvrtak, Putin je obećao da će objaviti snimke raketa u njihovim silosima. Jedno od najsposobnijih ruskih nuklearnih oružja, Sarmat navodno ima procenjeni domet od 11.000 milja (oko 18.000 kilometara), sa teretom težine oko deset tona. Drugi tipovi oružja koje je Cotton pominjao uključivali su podmornice klase Borei i Iasen-M.

Prema američkom generalu, Moskva takođe „proširuje i modernizuje svoje nuklearne opcije“ izvan klasične nuklearne trijade. Posebno je skrenuo pažnju senatora na hipersonične rakete Kinzhal i Cirkon, za koje je tvrdio da obe mogu nositi nuklearno opterećenje.

U ovonedeljnom obraćanju Saveznoj skupštini, Putin je rekao da su obe vrste oružja već koristile ruske trupe u borbi tokom sukoba između Moskve i Kijeva. Hipersonične rakete su lansirane na vredne ukrajinske vojne ciljeve, dodao je on.

Ruski predsednik je 2018. rekao da bi rakete Kinžal iz vazduha mogle da imaju nuklearne bojeve glave. Do sada su se u Ukrajini, međutim, koristile samo njihove konvencionalne varijante. Cirkon su protivbrodske hipersonične rakete razvijene za rusku mornaricu, koje se mogu koristiti i protiv kopnenih ciljeva.

Američke strateške snage trenutno deluju „suočeni sa izazovima za razliku od bilo čega sa čime se Amerika ikada susrela“, upozorio je Koton, dodajući da kombinovani potencijali Rusije i Kine, zajedno sa nuklearnim ambicijama Severne Koreje i Irana, „dodaju nove slojeve složenosti u naš strateški proračun“.

On je pozvao senatore da omoguće brzu nadogradnju sopstvenog arsenala SAD, dodajući da je „apsolutno kritično da nastavimo… brzinom, sa modernizacijom naše nuklearne trijade“.