Rusija i Zapad udružuju snage u borbi protiv trgovine „krvavim dijamantima“

Rusija i Zapad udružuju snage u borbi protiv trgovine „krvavim dijamantima“

Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici se svađaju sa Rusijom oko njene proizvodnje dijamanata, ali su u sredu udružili snage kako bi nastavili da podržavaju Kimberlijev proces, koji ima za cilj da eliminiše trgovinu „krvavim dijamantima“ koja je pomogla da podstakne razorne sukobe u Africi.

Na sastanku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, njene 193 zemlje članice su konsenzusom usvojile rezoluciju u kojoj se priznaje da Kimberlijev proces, koji potvrđuje izvoz sirovih dijamanata, „doprinosi sprečavanju sukoba podstaknutih dijamantima“ i pomaže Savetu bezbednosti da primeni sankcije na trgovinu konflikt dijamanti.

Kimberlijev proces je stupio na snagu 2003. godine nakon krvavih građanskih ratova u Angoli, Sijera Leoneu i Liberiji gde su naoružane grupe koristile dijamante za finansiranje sukoba.

Ambasador Zimbabvea u UN Albert Čimbindi, čija je zemlja predsedavala Kimberlijskim procesom 2023. godine, rekao je prilikom predstavljanja rezolucije da će se njome obnoviti „posvećenost Generalne skupštine da se osigura da dijamanti ostanu snaga inkluzivnog održivog razvoja umesto pokretača oružanog sukoba“.

Bilo je tačno 2003. i „i sada ostaje tačno“, rekao je on, da profit od trgovine dijamantima može da podstakne sukobe, da finansira pobunjeničke pokrete čiji je cilj podrivanje ili svrgavanje vlada i da dovede do širenja ilegalnog oružja.

Claiton Curran iz Evropske unije rekao je skupštini nakon glasanja da se Kimberlijev proces „suočava sa izazovima bez presedana“ i osudio „agresiju jednog učesnika Kimberlijevog procesa na drugog“ — rusku invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.

Po prvi put u svojoj istoriji, plenarni sastanak učesnika Kimberlijevog procesa prošlog novembra nije uspeo da proizvede saopštenje konsenzusa zbog ozbiljnih razlika između Rusije i Zapada.

Ključni razlog je bio ukrajinski zahtev, koji su podržale Sjedinjene Države, Britanija i drugi, da se ispita da li ruska proizvodnja dijamanata finansira njen rat protiv Kijeva i implikacije za Kimberlijev proces kojem su se Rusija i nekoliko saveznika oštro protivili.

Rusija je odbila da podrži saopštenje kojim se priznaje zahtev Ukrajine. A pre glasanja u sredu, zamenik direktora ekonomskog odeljenja ruskog ministarstva spoljnih poslova Aleksandar Repkin optužio je zapadne zemlje da sabotiraju međunarodnu saradnju u vezi sa dijamantima za „sopstvene geopolitičke interese“.

Aludirajući na sankcije Evropske unije ruskim dijamantima, Repkin je optužio Zapad i njegove kompanije da pokušavaju da ovladaju globalnom proizvodnjom i preradom dijamanata.

On je rekao da je „u pitanju dalje funkcionisanje Kimberlijevog procesa“, ali će Rusija učiniti sve što može da podrži njegov rad.

On je napomenuo da je plenarno saopštenje poslužilo kao osnova za rezoluciju Generalne skupštine o ulozi konfliktnih dijamanata u raspirivanju sukoba, ali bez njega rezolucija odobrena u sredu „je uglavnom tehničke prirode“.

Karan iz EU je pozvao na reformu procesa „da bi se proširila definicija `dijamanata sukoba` kako bi se obuhvatila priroda sukoba i realnost na terenu”. On je rekao da će EU i ove godine ponovo pokušati da razgovara o pitanju negativnog uticaja ilegalne trgovine dijamantima na životnu sredinu.

Britanija je izrazila žaljenje zbog neuspeha da se razgovara o vezi između prihoda Rusije od sirovih dijamanata i njihove invazije na Ukrajinu, i ponovila je potrebu za diskusijom kako bi se osiguralo da se Kimberlijev proces bavi pitanjima vezanim za razdvajanje dijamanata od sukoba.

Zamenik ambasadora Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamed Abušahab rekao je da je važnije nego ikada ojačati Kimberli proces, kojim njegova zemlja predsedava ove godine.

UAE su identifikovali tri načina: da uspostave stalni sekretarijat koji je odobren krajem marta u glavnom gradu Bocvane Gabarone, da završi pregled i reformu procesa do kraja godine i da identifikuje digitalne tehnologije koje mogu ojačati Kimberli proces, rekao je.