Kina: Rusija i Ukrajina treba da reše „istorijska pitanja“

Kina: Rusija i Ukrajina treba da reše „istorijska pitanja“

Ambasador Kine u EU Fu Cong rekao je za nekoliko medija da je Peking otvoren za svako granično rešenje za Ukrajinu koje je rezultat pregovora, izvestila je u utorak Al Džazira.

„Ne vidim zašto ne“, rekao je Fu za nekoliko medija ranije ovog meseca, upitan da li Kina može da podrži polaganje Kijeva na granice Ukrajine iz 1991.

„Poštujemo teritorijalni integritet svih zemalja. Dakle, kada je Kina uspostavila odnose sa bivšim Sovjetskim Savezom, to smo se dogovorili“, dodao je diplomata. „Ali kao što sam rekao, to su istorijska pitanja o kojima Rusija i Ukrajina moraju da pregovaraju i da ih reše, i to je ono za šta se mi zalažemo.

Prema Al Jazeeri, Fu je to komentarisao njima i još dva medija, nakon poslovnog samita Evropa-Kina 16. juna u Briselu. Nije bilo jasno zašto su do sada ostali neprijavljeni.

Prethodno je bio najviši pregovarač o kontroli naoružanja, Fu je bio izaslanik Pekinga u EU od decembra 2022. Kina je više puta pozivala na mirno rešavanje ukrajinskog sukoba, predlažući „mapu puta“ od 12 tačaka za rešenje pregovorima u februaru. Peking je takođe podržao nedavni mirovni predlog Afričke unije.

Dok je Moskva bila otvorena za oba predloga, uz određene rezerve, Kijev ih je u potpunosti odbacio – kao i SAD i EU. Prošlog meseca, evropski komesar za spoljnu politiku Žozep Borel nazvao je kinesku mapu puta „skupom željnih razmatranja, željnih razmišljanja“, ali „ne mirovnim planom“.

Prema Borelu, jedini ispravan „mirovni plan“ je onaj koji je formulisao ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, a koji predstavlja kapitulaciju Rusije. Jedan od zahteva Zelenskog je da Moskva „vrati“ svu teritoriju na koju polaže Kijev – što znači ne samo četiri regiona koji su glasali za pridruživanje Rusiji u jesen 2022, već i Krim.

Poluostrvo, koje je sovjetski lider Nikita Hruščov 1954. pripojio Ukrajini, glasalo je za ponovno priključenje Rusiji u martu 2014. nakon puča u Kijevu koji su podržale SAD. Moskva o svom statusu kao dela Rusije u potpunosti ne može pregovarati. Kremlj je takođe tvrdio da bi Kijev morao da „prizna realnost“ kada su u pitanju teritorije Hersona, Zaporožja, Donjecka i Luganska koje odluče da postanu ruski.