Vežba ‘Pomorska interakcija 2022’ završena je nakon sedmodnevnih vežbi, saopštilo je u sredu rusko Ministarstvo odbrane, napominjući da su ratni brodovi „zajedno tražili podmornicu uslovnog neprijatelja i ispalili salvu mlaznih dubinskih bombi“ uz podršku „protivpodmornička avijacija“.
„Pomorske operativne snage [ruske] Pacifičke flote i Ratne mornarice kineske narodnooslobodilačke vojske završile su svoje zadatke za bilateralnu … vežbu u Istočnom kineskom moru“, navodi se u saopštenju.
Snimci koje je objavilo ministarstvo pokazuju neke od vežbi u toku, a ruski mornari su viđeni kako se obraćaju svojim kineskim kolegama na mandarinskom preko radija, dok je izvestan broj pomorskih topova i drugih platformi naoružanja snimljen u akciji.
Pored simulacije uništavanja neprijateljske podmornice dubinskim bombama na raketni pogon, vežbe su uključivale „operaciju oslobađanja zaplenjenog broda“, kao i misije spasavanja i komunikacije, navelo je ministarstvo. Raniji izveštaji kineskih medija takođe su naveli da bi manevri imali „odvraćajući efekat na [američko] istovremeno potiskivanje Kine i Rusije“.
Prema kineskim vestima Sinhua, vežbe su izvedene u vodama u blizini primorskih gradova Džoušan i Tajdžou – održane u bližoj blizini Tajvana nego prethodne iteracije godišnjih vežbi.
Rusku pomorsku grupu predvodila je raketna krstarica Varjag, vodeći brod Pacifičke flote, uz podršku dve korvete i fregate, dok je kinesku stranu predvodio razarač Đinan.
Peking i Moskva su ove godine zajedno izveli nekoliko rundi vežbi, uključujući letove sa nuklearnim bombarderima tokom posete američkog predsednika Džoa Bajdena Japanu, kao i patrole bombardera iznad Japanskog i Istočnog kineskog mora prošlog meseca. Dve zemlje održavaju zajedničke pomorske vežbe od 2005. godine pod okriljem Šangajske organizacije za saradnju, regionalnog bezbednosnog bloka, a vežba „Pomorska interakcija“ se izvodi svake godine poslednjih deset godina.