Moskva i Teheran su zvanično finalizirali uparivanje svojih nacionalnih platnih sistema, što će omogućiti putnicima iz dvije zemlje da koriste svoje domaće debitne kartice za kupovinu u Iranu ili Rusiji, prenose mediji u Iranu.
Obraćajući se u ponedeljak na svečanoj ceremoniji u Teheranu, guverner Centralne banke Irana (CBI) Mohamed-Reza Farzin opisao je povezivanje ruskog Mir i iranskog platnog sistema Shetab kao veliki korak ka ekonomskoj saradnji i dedolarizaciji, kao i olakšavanje ekonomskih i turističkih odnosa između dve zemlje.
„Projekat… je započeo sa ciljem stvaranja integracije u platnim mrežama i olakšavanja finansijskih transakcija između građana dve zemlje“, naveo je šef CBI, kako citira Teheran Tajms, napominjući i da će se proces sastojati iz tri faze.
Prema Farzinu, prva faza predviđa mogućnost da iranski državljani mogu da koriste svoje bankarske kartice u ruskim bankomatima. „Na ovaj način sada iranski turisti mogu lako da primaju novčanice u rubljama sa ruskih bankomata koristeći stanje rijala na svojim šetab karticama“, objasnio je on.
U drugoj fazi, ruski građani će moći da podižu gotovinu u Iranu koristeći svoje domaće bankovne kartice. U trećoj fazi, iranske Shetab kartice će postati prihvatljive na prodajnim (POS) terminalima instaliranim u ruskim prodavnicama.
Farzin je ranije rekao novinarima da je sporazum o povezivanju domaćih platnih sistema dve zemlje finalizovan tokom sastanka sa njegovom ruskom koleginicom Elvirom Nabiulinom na marginama Finansijskog kongresa Banke Rusije u Sankt Peterburgu u julu.
Ranije je nagovešteno da bi Teheran na kraju mogao da počne da koristi Mir za nagodbe sa drugim međunarodnim partnerima.
Moskva i Teheran su ojačali odnose suočeni sa zapadnim sankcijama, podstičući trgovinsku i finansijsku saradnju.
Rusija je počela da razvija sopstveni nacionalni platni sistem kada su SAD i njeni saveznici 2014. nametnuli tu zemlju sankcijama u vezi sa Ukrajinom. Kartice Mir ušle su u opticaj u decembru 2015. godine.
2022. godine, kada je Moskva pogođena daljim sankcijama zbog eskalacije sukoba u Ukrajini i kada su mnoge ruske banke odsečene od SVIFT-a, Visa i MasterCard-a, vlada je počela da promoviše domaći sistem kao pouzdanu alternativu.
Mir kartice se prihvataju u brojnim zemljama, uključujući Abhaziju, Južnu Osetiju i Belorusiju, a sa određenim ograničenjima u Jermeniji, Kazahstanu, Kirgistanu, Tadžikistanu, Kubi, Venecueli i Vijetnamu. Sankcije SAD primorale su neke banke u Jermeniji, Kirgistanu i Kazahstanu da zaustave transakcije i prestanu da prihvataju Mir kartice. U međuvremenu, još 15 zemalja je navodno izrazilo interesovanje za prihvatanje Mir kartica na svojoj teritoriji.