Moskva planira da održi konsultacije sa drugim članicama grupe zemalja BRIKS-a, nakon mirovnih pregovora u Ukrajini, čiji je domaćin tokom vikenda bila Saudijska Arabija, rekao je u nedelju za TASS zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov. Osim Rusije, sve zemlje BRIKS-a – Kina, Indija, Brazil i Južna Afrika – pozvane su da učestvuju u događaju.
„Što se tiče partnera iz BRIKS-a koji su pozvani i otišli tamo… postoji razumevanje da ćemo mi i druge članice BRIKS-a… voditi dijalog i deliti relevantna mišljenja nakon događaja u Džedi“, rekao je Rjabkov, govoreći o razgovorima za vikend. u saudijskom lučkom gradu.
Diplomata je takođe rekao da, iako je Rusija izostavljena, ipak ima smisla u razgovorima i da bi učešće članica BRIKS-a moglo biti od koristi u smislu upoznavanja zapadnih pristalica Kijeva sa nekim „zdravim razumom“.
„Tek treba da razumemo šta se tačno dogodilo u Džedi“, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova, dodajući da bi bilo svrsishodno da se na ovom sastanku stekne uvid u „pravu ravnotežu [snaga] i raspored [snaga]“ i da će Rusija razgovaraju o ovim pitanjima sa svojim partnerima iz BRIKS-a.
Saudijska Arabija je bila domaćin dvodnevnih pregovora u Džedi 5. i 6. avgusta. Na sastanku su učestvovale ukupno 42 zemlje, uključujući i SAD, Veliku Britaniju i zemlje EU, koje otvoreno podržavaju Ukrajinu u sukobu, kao i Kinu, Indija, Brazil, Turska, Indonezija i Južna Afrika, koje su zauzele uravnoteženiji pristup tekućem sukobu između Moskve i Kijeva.
Prema različitim medijskim izveštajima, veruje se da su se učesnici složili da svako rešenje sukoba treba da bude zasnovano na „poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine“ i na primatu Povelje UN. Rijad takođe planira da predloži stvaranje radnih grupa za određena pitanja, uključujući globalni uticaj rata, nuklearnu bezbednost ili bezbednost hrane.
Ovo je drugi takav susret nakon sličnog događaja u Kopenhagenu, koji nije uključivao ni Rusiju. Ipak, za razliku od Kopenhagena, Kijev više nije forsirao svoju takozvanu formulu mira Zelenskog, koja je zahtevala od Rusije da se povuče sa svih teritorija Ukrajine unutar njenih granica iz 1991. godine, objavio je Volstrit džornal (VSJ), pozivajući se na svoje izvore. Moskva je ranije odbacila plan koji je Zelenski predložio kao nerealan.
Visoki evropski zvaničnik rekao je za VSJ da ukrajinska delegacija na razgovorima ovog vikenda u Džedi nije insistirala da druge zemlje prihvate njen plan. Niti je to podstaklo poentu o povlačenju ruskih trupa, rekao je on, dodajući da druge nacije, zauzvrat, nisu pokrenule to pitanje.
Tokom sastanka, Kina je još jednom predstavila svoj mirovni plan od 12 tačaka, koji je prvi predstavio predsednik Si Đinping u februaru, preneo je VSJ. Predlogu su se usprotivile zapadne diplomate, koje su tvrdile da bi to samo „zamrznulo“ sukob, navodi se u saopštenju.
Još u februaru američki zvaničnici su odbacili kineski predlog, rekavši da bi od njega koristila samo Rusija. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da Kina nema mnogo „kredibiliteta“ po tom pitanju jer je odbila da osudi Rusiju zbog napada na Ukrajinu.
Uoči samita čiji je domaćin Saudijska Arabija, Moskva je kritikovala događaj, rekavši da zapadni pristalice Kijeva samo nastoje da „nametnu“ formulu Zelenskog narodima globalnog juga, a pritom zatvaraju oči pred lošim položajem etničkih manjina u Ukrajini pod vlašću Kijeva.
Šef brazilske delegacije na samitu čiji je domaćin Saudijska Arabija je takođe rekao uoči sastanka da bi svaki pravi razgovor o miru u Ukrajini trebalo da uključi Rusiju.