Rusija će lansirati svoju prvu svemirsku letelicu za sletanje na Mesec od 1976

Rusija će lansirati svoju prvu svemirsku letelicu za sletanje na Mesec od 1976

Rusija će u petak lansirati svoju prvu svemirsku letelicu za sletanje na Mesec posle 47 godina u trci sa Indijom ka južnom polu Meseca, potencijalnom izvoru vode za podršku budućem ljudskom prisustvu tamo, piše Rojters.

Lansiranje sa kosmodroma Vostočni, 5.550 km istočno od Moskve, biće obavljeno četiri nedelje nakon što je Indija poslala svoj lunarni lender Čandrajan-3, koji treba da sleti na pol 23. avgusta.

Neravni teren otežava sletanje tamo, ali južni pol je cenjena destinacija jer naučnici veruju da može da sadrži značajne količine leda koji bi se mogao koristiti za vađenje goriva i kiseonika, kao i za vodu za piće.

Ruska svemirska agencija Roskosmos rekla je u odgovoru na pitanja Rojtersa da će njenoj svemirskoj letelici Luna-25 trebati pet dana da odleti do Meseca, a zatim da provede pet do sedam dana u lunarnoj orbiti pre nego što se spusti na jedno od tri moguća mesta za sletanje blizu pola – a, raspored koji implicira da bi mogao da parira ili za dlaku pobedi svog indijskog rivala na površini Meseca.

Roskosmos je rekao da dve misije neće stati jedna drugoj na put jer imaju planirana različita područja za sletanje.

„Ne postoji opasnost da se međusobno mešaju ili da se sudare. Na Mesecu ima dovoljno prostora za sve“, navodi se.

Chandraiaan-3 bi trebalo da izvodi eksperimente dve nedelje, dok će Luna-25 raditi na Mesecu godinu dana. U aprilu, japanski svemirski brod (9348.T) nije uspeo u pokušaju da izvrši prvo sletanje na Mesec od strane privatne svemirske kompanije.

Sa masom od 1,8 tona i sa 31 kg naučne opreme, Luna-25 će koristiti lopaticu za uzimanje uzoraka stena sa dubine do 15 cm kako bi testirao prisustvo smrznute vode koja mogao da podrži ljudski život.

„Mesec je sedmi kontinent Zemlje, tako da smo jednostavno „osuđeni“ da ga takoreći ukrotimo“, rekao je Lev Zeleni, istraživač svemira Ruske akademije nauka.

Lansiranje, prvobitno planirano za oktobar 2021, odloženo je skoro dve godine. Evropska svemirska agencija planirala je da testira svoju navigacionu kameru Pilot-D tako što će je priključiti na Luna-25, ali je prekinula svoje veze sa projektom nakon što je Rusija napala Ukrajinu u februaru prošle godine.

Stanovnici sela na dalekom istoku Rusije biće evakuisani iz svojih domova u petak u 7.30 zbog „šansi jedan prema milion“ da bi jedna od raketnih stepenica koje lansiraju Lunu-25 tamo mogla pasti na zemlju, rekao je lokalni zvaničnik. .

Aleksej Maslov je rekao ruskom izdanju Business FM da će 26 stanovnika Šahtinskog biti odvedeni na mesto gde će moći da pogledaju lansiranje i dobiju besplatan doručak, i da se vrate u roku od 3-1/2 sata. On je rekao da su upozoreni i ribari i lovci u regionu.