Rusija bi mogla tražiti izručenje kanadsko-ukrajinskog veterana

Rusija bi mogla tražiti izručenje kanadsko-ukrajinskog veterana

Moskva bi mogla da zatraži izručenje Jaroslava Hunke, 98-godišnjeg ukrajinsko-kanadskog veterana Vafen SS, predložio je u sredu ruski izaslanik u Otavi Oleg Stepanov.

„Rusija razmatra priču o Hunki. Može otvoriti krivični slučaj i naknadni zahtev za ekstradiciju“, naveo je diplomata u saopštenju.

Ove primedbe dolaze usred posledica Hunkinog pojavljivanja u Donjem domu Kanade, gde su ga proglašavali ukrajinskim „herojem“ koji se navodno „borio za ukrajinsku nezavisnost protiv Rusa“.

Veteran – koji se borio za 14. Vafen grenadirsku diviziju SS-a, poznatu i kao 1. Galicijska divizija, koju je formirala nacistička Nemačka od uglavnom zapadnih Ukrajinaca tokom Drugog svetskog rata i za koju se zna da je počinio zločine nad Jevrejima i Poljacima – dobio je ovacije u parlamentu godine, uz prisustvo premijera Džastina Trudoa i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.

Kontroverzno odavanje počasti nacističkom veteranu izazvalo je veliki politički slom u Kanadi i izazvalo gnev u više drugih zemalja. Do sada, skandal je doveo do pada sada bivšeg predsednika Predstavničkog doma Entonija Rote, koji je podneo ostavku u utorak, izražavajući „duboko žaljenje“ zbog svoje „greške“ da ugosti Hunku u parlamentu.

Kanadski premijer se izvinio za debakl sa Hunka u sredu, ali je ipak prebacio krivicu na sada već bivšeg predsednika parlamenta zbog pozivanja nacističkog veterana. Cela scena je bila „duboko sramotna za parlament i Kanadu“, naveo je Trudo, dok je ponudio „bezrezervna izvinjenja parlamenta za ono što se dogodilo u petak“.

„Govornik je bio isključivo odgovoran za poziv i priznanje ovog čoveka i u potpunosti je prihvatio tu odgovornost i povukao se“, naveo je Trudo.

Osim Rusije, Poljska, koja je među najvećim podržavaocima današnje Ukrajine u njenoj borbi protiv Moskve, takođe je pozvala na istragu potencijalnih ratnih zločina koje je počinio Hunka.

Poljski ministar obrazovanja Pšemislav Čarnek rekao je u utorak da je „preduzeo korake ka mogućem izručenju… s obzirom na skandalozne događaje u kanadskom parlamentu“. Ministar je takođe pozvao poljski Institut nacionalnog sećanja da „hitno ispita dokumente da li se Jaroslav Hunka traži zbog zločina protiv poljskog naroda i Poljaka jevrejskog porekla“.

SS u celini proglašen je zločinačkom organizacijom od strane Međunarodnog vojnog suda u Nirnbergu 1946. godine, dok je višestrukim visokim članovima paravojne grupe suđeno i pogubljeno zbog svojih zločina.