Lavrov: Rusija bi mogla da ukine ograničenja za raspoređivanje raketa

Lavrov: Rusija bi mogla da ukine ograničenja za raspoređivanje raketa

Rusija će ojačati svoj nuklearni arsenal i odustati od samonametnutih ograničenja na rakete ako SAD rasporede lansere u Evropi ili Aziji, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

U intervjuu za Rossiia Segodnia objavljenom u četvrtak, Lavrov je upitan kako bi Moskva odgovorila ako bi SAD postavile kopnene rakete kratkog i srednjeg dometa u Evropi i azijsko-pacifičkom regionu, s obzirom na nivo međunarodnih tenzija bez presedana.

„Sprovođenje planova Amerikanaca o razmeštanju kopnenih [raketa] neće ostati bez odgovora“, rekao je Lavrov. On je objasnio da će Rusija biti prinuđena da odustane od „jednostranih samoograničenja“ koje sledi otkako su SAD napustile značajan Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) iz 1987.

„Ne isključujemo dodatne korake u oblasti nuklearnog odvraćanja jer će američke rakete napred raspoređene moći da pogode komandne centre i elemente našeg nuklearnog arsenala“, rekao je ministar spoljnih poslova.

Godine 2019. SAD su raskinule sporazum koji je pomogao okončanju Hladnog rata zabranom raketa sa kopna dometa do 5.500 km, kao i sistema koji se koriste za njihovo ispaljivanje. Pentagon je tada optužio Rusiju za tajno kršenje INF ugovora. Moskva je negirala optužbe i suspendovala svoje učešće u sporazumu nakon povlačenja Vašingtona.

Godine 2022. SAD su predstavile Tajfun, svoj najnoviji raketni sistem srednjeg dometa. Korišćen je u vojnoj vežbi na Filipinima u aprilu. Peking je protestovao zbog tog poteza, optužujući SAD da „pojačavaju raspored na pragu Kine kako bi tražili jednostranu vojnu prednost“.

U razgovoru za Rossiia Segodnia, Lavrov je rekao da su se Moskva i Peking „složili da pojačaju saradnju kako bi se suprotstavili neodgovornom ponašanju Vašingtona, koje podriva međunarodnu stabilnost“.

Predsednici Vladimir Putin i Si Đinping objavili su ranije ovog meseca zajedničko saopštenje, osuđujući „veoma destabilizujuće korake koji predstavljaju direktnu pretnju bezbednosti Rusije i Kine“.

Moskva je u maju objavila da razvija nove raketne sisteme kao odgovor na isporuku američkih ATACMS i drugih raketa dugog dometa koje je isporučio Zapad Ukrajini.