SAD: Rusija bi mogla biti spremna za pregovore o crnomorskom dogovoru o žitu, ali još nema dokaza

SAD: Rusija bi mogla biti spremna za pregovore o crnomorskom dogovoru o žitu, ali još nema dokaza

Sjedinjenim Državama je rečeno da je Rusija spremna da se vrati razgovorima o sporazumu koji je omogućio siguran crnomorski izvoz ukrajinskog žita, ali „još nismo videli nikakve dokaze o tome “, rekao je u utorak američki izaslanik pri Ujedinjenim nacijama, prenosi Rojters.

Rusija je odustala od sporazuma 17. jula. Američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild rekla je da će Rusija, ako želi da dobije sopstveno đubrivo na globalnim tržištima i izvrši poljoprivredne transakcije, „morati da se vrati ovom dogovoru“.

„Videli smo naznake da bi oni mogli biti zainteresovani da se vrate razgovorima. Tako da ćemo sačekati da vidimo da li će se to zaista i desiti“, rekla je ona na konferenciji za novinare, ne navodeći dalje detalje.

Moskva je nagovestila da će, ukoliko se ispune njeni zahtevi za poboljšanje sopstvenog izvoza žitarica i đubriva, razmotriti ponovno uspostavljanje sporazuma o Crnom moru, koji su u julu 2022. godine posredovale UN i Turska, kako bi pomogla u ublažavanju globalne krize sa hranom nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Ruski izvoz žitarica i đubriva ne podleže sankcijama Zapada, ali Moskva kaže da su ograničenja plaćanja, logistike i osiguranja bila prepreka za isporuke.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš sastao se pre nedelju dana sa zamenikom ruskog ministra spoljnih poslova Sergejem Veršinjinom – koji je predvodio pregovore Moskve o sporazumu o Crnom moru – na marginama samita UN o prehrambenim sistemima u Rimu.

„Da je došlo do proboja, mislim da bi to bilo podeljeno sa vama“, rekao je u petak portparol UN Stefan Dižarik.

Nakon povlačenja iz Crnomorskog pakta, Rusija je počela da cilja ukrajinske luke i žitnu infrastrukturu na Crnom moru i Dunavu, a globalne cene žitarica su skočile.

Rusija je takođe zapretila da će gađati civilna plovila za Ukrajinu, što je navelo Kijev da odgovori najavom sličnih mera protiv brodova koji plove ka Rusiji ili ukrajinskoj teritoriji koju je okupirala Rusija.

Skoro 33 miliona tona ukrajinskog žita je izvezeno u okviru sporazuma o Crnom moru. Ukrajina i Rusija su vodeći izvoznici žitarica.

„Generalni sekretar nastavlja svoje napore da pronađe put napred kako bi Ruse vratio u sporazum“, rekao je Tomas-Grinfild, napominjući da je deo sporazuma „pružanje podrške da rusko đubrivo dođe na tržište. “

„Ako nisu u dogovoru, taj deo dogovora više ne funkcioniše“, rekla je ona.

Sporazum je omogućio izvoz ruskog amonijaka – glavnog sastojka nitratnog đubriva – cevovodom do ukrajinske luke Odesa. Ali cevovod je mirovao od početka rata, a zatim je oštećen u junu.