Tajne švajcarske banke drže do 213 milijardi dolara ruskog bogatstva, procenjuje udruženje finansijske industrije te zemlje, pošto sankcije Rusiji daju redak uvid u švajcarske trezore.
Udruženje švajcarskih bankara (SBA) procenilo je da banke drže između 150 milijardi i 200 milijardi švajcarskih franaka (213 milijardi dolara) novca ruskih klijenata na ofšor računima.
Ovo ukazuje na to da je obim poslovanja bogatih Rusa sa bankama u Švajcarskoj, najvećem svetskom centru za ofšor bogatstvo, daleko veći od bilansne izloženosti koju su neke njene finansijske kompanije počele da detaljiziraju.
Otkriće SBA je retko za Švajcarsku, koja je ogradila mnoge prethodne zahteve za transparentnost, i dolazi pošto je preduzela neobičan korak primene sankcija Evropske unije na rusku gotovinu nakon invazije Moskve na Ukrajinu prošlog meseca.
Sve je veća javna debata u Švajcarskoj o njenoj ulozi, sa Mattea Meier, kopredsednikom Socijaldemokrata, koja je pozvala Švajcarsku da ukine svaki novac koji pripada Rusima bliskim predsedniku Vladimiru Putinu i njegovoj vladi.
„Deo pripada oligarsima lojalnim Kremlju. Novac i njihova aktivnost… pomažu u finansiranju rata“, rekla je ona, dodajući da Švajcarska „mora učiniti sve što je moguće da zatvori slavine za novac“.
Procena SBA, koja umanjuje početne indikacije kreditne izloženosti Rusiji, jasno pokazuje razmere zadatka uvođenja sankcija, kao što je zamrzavanje gotovine.
Švajcarsko ministarstvo ekonomije saopštilo je da nema značajne procene zamrznute ruske imovine dok objedinjuje izveštaje banaka koje se suočavaju sa rastućom švajcarskom listom sankcija.
Uprkos procenama ruskog broja, SBA je naglasila da je to malo u poređenju sa ukupnom imovinom koja se drži u Švajcarskoj, koju generacije bogatih pojedinaca iz celog sveta smatraju sigurnim utočištem za svoj novac.
„Udeo imovine ruskih klijenata verovatno predstavlja udeo u niskom jednocifrenom procentualnom opsegu ukupne prekogranične imovine deponovane u švajcarskim bankama“, navodi se u saopštenju Rojtersu u sredu, pozivajući se na novac koji se drži za klijente koji borave u inostranstvu.
Dok zapadne vlade objavljuju rastuću listu sankcija kao odgovor na rusku invaziju, banke vide da se njihov posao sa ruskim klijentima istražuje daleko od kredita koje su dali ili poslova koji se obavljaju iz ruskih filijala, što bi moglo dovesti do gubitaka u bilansu stanja.
Analitičari kažu da direktna izloženost švajcarskih banaka prema ruskim klijentima izgleda da se može upravljati, na osnovu onoga što je javno objavljeno.
Dve najveće švajcarske banke prošle nedelje su detaljno opisale „ograničene“ izloženosti prema Rusiji, pri čemu je najveći UBS rekao da je direktna izloženost u iznosu od 634 miliona dolara smanjena od kraja godine.
Izvršni direktor Credit Suisse (CSGN.S) Tomas Gotštajn rekao je u utorak da oko 4% imovine kojom druga najveća švajcarska banka upravlja za bogate klijente pripada Rusima, što iznosi desetine milijardi dolara.
To je daleko više od neto kreditne izloženosti od 848 miliona švajcarskih franaka u godišnjem izveštaju Credit Suisse.
Iako banka nije dostavila ažurirani zbir, upravljala je sa 827 milijardi franaka u svojim poslovima upravljanja bogatstvom na kraju 2021. godine, tako da bi 4% iznosilo oko 33 milijarde švajcarskih franaka u imovini koja je povezana sa ruskim klijentima.
UBS (UBSG.S) i treći po veličini švajcarski zajmodavac, Julius Baer (BAER.S), odbili su da daju detalje o imovini koju drže za ruske klijente, ali izvršni direktor UBS-a Ralf Hamers je ukazao da sankcije drže najveću banku u zemlji zaposlenom.
„Nove liste izlaze svake večeri“, rekao je on, dodajući da UBS želi da se zaštiti ne samo od trenutnog poštovanja, već i od rizika budućih kazni.