Arheološka iskopavanja u blizini Vatikana otkrila su ostatke drevnog vrta koji gleda na desnu obalu reke Tibar, a koji je verovatno bio u vlasništvu rimskog cara Kaligule, saopštilo je u četvrtak italijansko ministarstvo kulture.
Otkriće je napravljeno tokom građevinskih radova na izgradnji pešačkog trga koji povezuje zamak Sant’Anđelo sa bazilikom Svetog Petra i njenim bulevarom Via della Conciliazione, nekim od najposećenijih turističkih mesta u Rimu.
U drevnim vremenima u ovoj oblasti su se nalazile prestižne carske rezidencije sa pogledom na Tibar sa spektakularnim porticima, šetalištem i baštama. Ono što je pod zemljom ostalo su travertinski zid, temelji portika sa kolonadom i bašta, saopštilo je ministarstvo.
Iskopavanjima je otkrivena i olovna vodovodna cev sa utisnutim imenom vlasnika vodovoda i verovatno bašte.
Detalji ukazuju na Kaligulu, sina Germanika i Agripine Starije, i cara Rima od 37. do 41. godine, saopštilo je ministarstvo, dodajući da postoje književne reference koje izgleda potvrđuju vezu ovog lokaliteta sa Kaligulom.
Iskopavanje je takođe otkrilo značajnu seriju figurativnih terakota korišćenih za ukrašavanje krovova, sa neobičnim mitološkim scenama, koje su ponovo korišćene kao pokrivači za kanalizaciju, ali su prvobitno verovatno napravljene za pokrivanje neke strukture u bašti, saopštilo je ministarstvo.
Projekat izgradnje je deo Vatikanskog jubileja 2025. godine, svete godine za koju se očekuje da će privući oko 32 miliona hodočasnika u Rim. Doček jubileja uključivao je pokretanje desetina dugo odlaganih građevinskih projekata, uključujući trg od 79,5 miliona evra, sa tunelom ispod koji preusmerava saobraćaj pod zemlju.
Očekuje se da će projekat, koji se nalazi na Piazza Pia, biti završen do decembra.