Ruska valuta je u ponedeljak nakratko pala na 55,44 rublje u odnosu na dolar, što je njen najjači nivo u odnosu na američku valutu od juna 2015. godine, pre nego što se kasnije blago povukla. Rublja se takođe trgovala nešto iznad 58 u odnosu na evro, takođe blizu sedmogodišnjeg maksimuma.
Nakon što je početkom marta zbog pritiska zapadnih sankcija pala na rekordno niske vrednosti, valuta se oporavila zahvaljujući podršci kontrole kapitala i snažnog ruskog trgovinskog računa, kažu ekonomisti. Međutim, prošle nedelje je šef ruske Centralne banke pozvao na ukidanje većine kontrola kapitala u pokušaju da se rublja oslabi.
Vlada smatra da je ruska valuta u ovom trenutku previše jaka, a neki zvaničnici predlažu njeno slabljenje na između 70 i 80 rubalja po dolaru. Centralna banka i Revizorska komora su se, međutim, izjasnile protiv valutnih intervencija i podržavaju dosadašnju politiku regulisanja stope inflacije.
Ranije ovog mjeseca, Centralna banka je smanjila svoju ključnu stopu na nivo prije krize od 9,5%, uz napomenu da inflatorni rizici za zemlju i dalje opadaju. Stopa je povećana na 20% nakon što je Rusija krajem februara pogođena salvom sankcija od strane SAD, EU i njihovih saveznika.
Ubrzani oporavak rublje se takođe pripisuje rastućim cenama energenata na međunarodnim tržištima i potražnji Moskve za plaćanjem gasa, zbog čega su „neprijateljske“ zemlje zahtevale da isporuku plaćaju u ruskoj valuti.