RT je rekao da je odluka britanskog regulatora za medije Ofcoma da proglasi rusku medijsku kuću krivim za kršenje pravila emitovanja nekoliko meseci nakon oduzimanja dozvole „apsurdnost“. U saopštenju od ponedeljka, RT je takođe postavio pitanje kako britanske vlasti planiraju da dalje kazne već sankcionisanu kompaniju.
Ofcom je 18. jula objavio presudu u kojoj se kaže da više od dvadesetak programa RT koji su emitovani u Velikoj Britaniji između 27. februara i 2. marta – nekoliko dana nakon pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini – predstavljaju „ozbiljna i ponovljena kršenja“ pravila nepristrasnosti njenog kodeksa za emitovanje.
Tokom pitanja „velike političke kontroverze“, poput sukoba u Ukrajini, svi korisnici licenci Ofcom-a moraju se pridržavati posebnih zahteva nepristrasnosti koji ih pozivaju da pruže „potrebnu težinu širokom spektru značajnih stavova“, objasnio je regulator.
Zbog kršenja tih pravila od strane RT-a, Ofcom „smerava da ih razmotri za izricanje zakonske sankcije“, dodaje se.
U odgovoru na presudu, pres-služba RT-a je istakla da „logika ovih odluka odražava onu koja vodi njihovom donošenju mnogo meseci nakon što je Ofcom oduzeo licencu RT-u: to je suđenje nakon osude i RT je kriv da je Rus i da se usuđuje da izneti tačku gledišta i pokazati činjenice neprihvatljive za britanski politički i medijski establišment.
Što se tiče mogućih sankcija o kojima razmišlja britanski regulator, RT je rekao da je „veoma znatiželjan koliko će Ofcom biti kreativan sa ovim potencijalnim sankcijama: učiniti da RT emituje svoju odluku na kanalu koji više ne emituje u Velikoj Britaniji ili Evropi? Novčano kažnjenu kompaniju od koje im je zabranjeno da primaju novac prema zakonu UK po kojem posluju? Možda čak i da nam oduzmemo dozvolu za emitovanje? Hajde da izvadimo kokice.“
Ofcom je 18. marta povukao dozvolu RT-a za emitovanje u Velikoj Britaniji, pravdajući taj potez, između ostalog, tvrdnjom da ne može da vidi da medijska kuća objektivno pokriva događaje u Ukrajini jer ga finansira ruska vlada.
Tada je nadzorni organ priznao da je oslobodio RT od pogrešnih radnji u nekim od svojih prethodnih istraga o navodnim kršenjima i da od tih slučajeva, od kojih se poslednji dogodio 2018., „nismo imali razloga da istražimo bilo koji od njegovih programa, i nisu utvrdili da je to kršenje Kodeksa.”
Bez obzira na to, Ofcom je odlučio da istorija poštovanja obaveza RT-a „pokazuje da ima posebnih poteškoća u poštovanju pravila o nepristrasnosti Kodeksa kada se ona odnose na pitanja ruske spoljne politike“.
EU je takođe zabranila emitovanje RT-a u martu, optužujući ga za „dezinformacije i manipulaciju informacijama“. List je osudio odluke Londona i Brisela, nazivajući ih nepravednim i politički motivisanim.