Rosatom je rekao da su se i Fenovoima i RAOS Project prijavili Odboru za razmatranje sporova (DRB) da ispita situaciju. DRB se sastoji od nezavisnih međunarodnih eksperata i opcija razmatranja sporova preko ovog saveta je uključena u Hanhikivi ugovor. Postupak revizije je definisan pravilima Međunarodne privredne komore.
Rosatom je rekao da je odbor odlučio da jednostrani raskid ugovora predstavlja materijalno kršenje njegovih uslova, što ruskoj kompaniji daje pravo da traži odštetu od Fennovoima. Tačan iznos obeštećenja biće naknadno utvrđen, dodao je Rosatom.
Ugovor o izgradnji nuklearne elektrane Hanhikivi-1 potpisan je još 2013. godine. Elektrana je trebalo da bude izgrađena na finskom poluostrvu Hanhikivi, a ukupna cena projekta procenjena je na 7-7,5 milijardi evra (7,5-8 milijardi dolara) . Projekat je nekoliko puta odlagan, a obe strane su jedna drugu okrivile za kašnjenja. U maju ove godine, Fennovoima je raskinula ugovor, rekavši da ruska vojna operacija u Ukrajini dodatno pogoršava rizike za uspešnu implementaciju projekta.
Rosatom je saopštio da ne vidi razlog za to, jer ruska strana ispunjava sve svoje obaveze i projekat „pokazuje značajan napredak. ” Kompanija je istakla da će tražiti povraćaj sredstava koja je potrošila na projekat.
Finska kompanija je u avgustu pokrenula arbitražni postupak protiv Rosatoma, tražeći vraćanje oko 2 milijarde evra avansa koje je uplatila projektu RAOS. Portparol Rosatoma je tada rekao da je ruska kompanija već podnela šest tužbi za ukupno 3 milijarde dolara protiv Fennovoima. Izvršni direktor Fennovoima Joachim Specht nedavno je rekao da bi postupak mogao da se povuče nekoliko godina.