Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena će po prvi put poslati u Ukrajinu oklopnu municiju koja sadrži osiromašeni uranijum.
Kako piše Evropska pravda, ovo je prenela agencija Rojters, koja se upoznala sa relevantnim dokumentom i dobila odvojenu potvrdu od dva američka zvaničnika.
Projektili, koji mogu pomoći u uništavanju ruskih tenkova, deo su novog paketa vojne pomoći Ukrajini koji će biti predstavljen sledeće nedelje. Može se koristiti municija iz američkih tenkova Abrams, koji će, prema rečima upoznatog lica, biti isporučeni Ukrajini u narednim nedeljama.
Jedan zvaničnik je rekao da će predstojeći paket pomoći koštati između 240 miliona i 375 miliona dolara, u zavisnosti od toga šta uključuje.
Cena i sadržaj paketa se još uvek finalizuju, rekli su zvaničnici. Bela kuća nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Materijali će biti obezbeđeni direktno iz zaliha američke vojske,
Iako je Britanija ranije ove godine prijavila slanje municije sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu, ovo bi bila prva američka pošiljka te municije i verovatno će biti kontroverzna. To je usledilo nakon ranije odluke Bajdenove administracije da Ukrajini obezbedi kasetnu municiju, uprkos zabrinutosti zbog opasnosti koje takvo oružje predstavlja za civile.
O korišćenju municije sa osiromašenim uranijumom se vodi žestoka debata, a protivnici kao što je Međunarodna koalicija za zabranu oružja od uranijuma navode opasne zdravstvene rizike od konzumiranja ili udisanja prašine sa osiromašenim uranijumom, uključujući rak i urođene mane.
Nusprodukt obogaćivanja uranijuma, osiromašeni uranijum se koristi za pravljenje municije jer njegova ekstremna gustina omogućava projektilima da lako probiju oklop i spontano se zapale u užarenom oblaku prašine i metala.
Iako je osiromašeni uranijum radioaktivan, mnogo je manje radioaktivan od prirodnog uranijuma, iako njegove čestice mogu da se zadržavaju duže vreme.
Sjedinjene Države su koristile municiju sa osiromašenim uranijumom u velikim količinama tokom Zalivskih ratova 1990. i 2003. i NATO bombardovanja bivše Jugoslavije 1999. godine.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), koja nadgleda nuklearni sektor, kaže da su studije u bivšoj Jugoslaviji, Kuvajtu, Iraku i Libanu „pokazale da prisustvo ostataka osiromašenog uranijuma raspršenih u životnoj sredini ne predstavlja radiološku opasnost za pogođene regioni stanovništva“.
U junu su mediji objavili da administracija predsednika Bajdena planira da odobri transfer granata sa osiromašenim uranijumom za tenkove Abrams u Ukrajinu.