Rojters: Kanadski pemijer najavio plan „nacionalnog zamrzavanja“ oružja

Rojters: Kanadski pemijer najavio plan „nacionalnog zamrzavanja“ oružja

Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je u ponedeljak da njegova vlada uvodi novi zakon za sprovođenje „nacionalnog zamrzavanja“ posedovanja oružja i sprečavanje ljudi da kupuju i prodaju pištolje bilo gde u zemlji.

„Onog dana kada ovaj zakon stupi na snagu, više neće biti moguće kupovati, prodavati, prenositi ili uvoziti pištolje u Kanadi“, rekao je Trudeau novinarima.

Ukoliko bude usvojeno, očekuje se da će zamrzavanje oružja stupiti na snagu na jesen. Kanadski ministar javne bezbednosti podneo je regulatorne amandmane u parlamentu kako bi osigurao da se oni mogu brzo primeniti, navodi se u saopštenju ministarstva. Prošlonedeljno ubistvo 19 dece i dvoje nastavnika u osnovnoj školi u Teksasu u Sjedinjenim Državama izazvalo je zabrinutost zbog nasilja nad oružjem širom sveta.

Kanada već ima znatno jača ograničenja posedovanja oružja nego njen sused na jugu. Kanada je pre dve godine zabranila prodaju i upotrebu oko 1.500 modela jurišnog oružja, poput puške AR-15.

Govoreći sa Trudoom, ministar javne bezbednosti Marko Mendičino potvrdio je „skoro pokretanje početne faze“ programa otkupa i obeštećenja vlasnicima takvog oružja. Novi zakon, Predlog zakona C-21, takođe predlaže oduzimanje dozvola za oružje onima koji su umešani u dela nasilja u porodici ili krivičnog uznemiravanja, kao što je uhođenje.

Zakon predlaže strože kazne za krijumčare i trgovce oružjem i ima za cilj da organima za sprovođenje zakona obezbedi nove alate kao što je prisluškivanje kako bi se zaustavio zločin protiv oružja, rekao je Mendičino. Vlada će takođe zahtevati da se magacini za duge puške trajno izmene tako da nikada ne mogu da drže više od pet metaka, i zabraniće prodaju i prenos okvira velikog kapaciteta.

„Osim upotrebe vatrenog oružja za sportsko pucanje i lov, nema razloga da bilo kome u Kanadi treba oružje u svakodnevnom životu“, rekao je Trudo novinarima na brifingu.

Stopa ubistava vatrenim oružjem u Kanadi je 0,5 na 100.000 ljudi, u poređenju sa stopom u SAD od 4,12, prema analizi Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju Univerziteta u Vašingtonu iz 2021.