Britanija je poslala Ukrajini više od 5.000 protivtenkovskih projektila i pet sistema protivvazdušne odbrane, kao i drugu municiju i eksploziv od ruske invazije 24. februara, koja je uništila gradove i ostavila hiljade ljudi mrtvih ili povređenih.
Sjedinjene Države su Ukrajini do sada pružile 3 milijarde dolara vojne pomoći, a prošle nedelje je predsednik Džo Bajden zatražio od Kongresa SAD da odobri više od 20 milijardi dolara vojne podrške.
Rusija je prošle nedelje saopštila da se zemlje NATO-a zapravo upuštaju u posredni rat obezbeđujući oružje Ukrajini, gde kaže da sprovodi „specijalnu operaciju“ da razoruža zemlju i oslobodi je antiruskog nacionalizma koji podstiče Zapad.
Ukrajina i Zapad kažu da je Rusija pokrenula ničim izazvan agresorski rat da bi zauzela teritoriju, što preti da preraste u mnogo širi sukob.
Kancelarija premijera Borisa Džonsona saopštila je da će Britanija, kao i drugu opremu, ponuditi uređaje za noćno osmatranje, alate za ometanje satelitske navigacije, teške dronove za snabdevanje ukrajinskih trupa i oklopna vozila za civilne zvaničnike.
Džonson namerava da se obrati ukrajinskom parlamentu u utorak ujutro putem video veze.
„Vaša deca i unuci će reći da su Ukrajinci naučili svet da gruba sila agresora ništa ne vredi protiv moralne sile naroda koji je odlučan da bude slobodan“, planira da kaže Džonson, prema izvodu govora koji je dostavila njegova kancelarija.
Dok je Britanija pružila značajnu vojnu pomoć, do sada je prihvatila relativno malo od više od 5 miliona Ukrajinaca koji su pobegli iz svoje zemlje. Od prošle nedelje, britanska vlada je saopštila da je izdala 86.100 viza Ukrajincima, od kojih je 27.100 stiglo u Britaniju.