Republikanska nacionalna komisija pokreće veliku inicijativu za proveru spiskova birača širom SAD

Republikanska nacionalna komisija pokreće veliku inicijativu za proveru spiskova birača širom SAD

Republikanska nacionalna komisija je pokrenula veliku akciju za istraživanje spiskova birača u celoj zemlji. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se postavljaju pitanja o integritetu izbora. RNC zahteva javne dokumente kako bi se osiguralo da su spiskovi birača tačni i ažurni.

Republikanska nacionalna komisija (RNC) je u utorak započela opsežnu akciju za proveru spiskova birača širom Sjedinjenih Američkih Država. Ova akcija je deo šire strategije da se iskoriste spiskovi birača kako bi se dovela u pitanje integritet izbora. RNC je poslala zahteve za javne dokumente najvišim izbornim zvaničnicima u 48 država i Distriktu Kolumbija, tvrdeći da javnost treba da zna kako države uklanjaju nelegalne birače, uključujući preminule i ne-korisnike.

Ova inicijativa se poklopila sa danom kada je predsednik Donald Tramp preduzeo velike izvršne mere koje traže značajne promene u američkim izborima, uključujući zahtev za dokumentarnim dokazima o državljanstvu za registraciju za glasanje na federalnim izborima. Takođe se poklapa sa uobičajenim narativima o dezinformacijama o ne-korisnicima i preminulim osobama koje glasaju, što su slučajevi koji su izuzetno retki i obično se otkrivaju i procesuiraju kada se dogode.

„Glasači imaju pravo da znaju da njihovi državni organi pravilno održavaju spiskove birača i brzo deluju na čišćenju lista registracije uklanjanjem nelegalnih birača,“ rekao je predsednik RNC-a, Majkl Votli, u saopštenju. Nacionalni zakon o registraciji birača već zahteva od država da preduzmu korake kako bi održale tačne i ažurirane spiskove birača.

Od izbora 2020. godine, konzervativni aktivisti su iskoristili lažne tvrdnje o rasprostranjenoj prevari kao opravdanje za ispitivanje rada izbornih zvaničnika na održavanju spiskova birača. Okružni izborni zvaničnici su izvestili da su preplavljeni zahtevima za javne dokumente koji troše vreme radnika, često dok se pripremaju za izbore.

U 2024. godini, šest od deset lokalnih izbornih zvaničnika koji su odgovorili na anketu koju je sproveo Centar za informacije o izborima i glasanju na Univerzitetu Portland State saglasili su se sa izjavom da „neprikladni zahtevi značajno ometaju moju sposobnost da obavljam svoje dužnosti.“

Bilo je pokušaja da se ospore veliki brojevi pojedinačnih birača na osnovu pogrešne analize. Države imaju brojne načine da identifikuju birače koji su preminuli ili se preselili, uključujući skeniranje evidencija o smrti i sudskim zapisima kako bi osigurali da su spiskovi birača i njihove adrese što tačniji i ažurniji.

Dvadeset četiri države su takođe deo bipartizanske, višedržavne inicijative koja im pomaže da održavaju tačne spiskove birača. Nekada je to bila veća grupa, ali je devet država pod vođstvom GOP-a napustilo Elektronski centar za informacije o registraciji, poznat kao ERIC, pre dve godine, dok su konzervativci postavljali pitanja o njegovom finansiranju i svrsi.

Tokom poslednje dve godine, ERIC je članovima pružio 1.040 izveštaja koji identifikuju 8,2 miliona biračkih zapisa koji su verovatno zastareli, prema istraživanju predstavljenom na sastanku ranije ove godine sa glavnim izbornim zvaničnicima. Podaci su uključivali birače koji su preminuli, preselili se unutar države ili u drugu državu, kao i duple registracije.