Revizija viza za Australiju ostavlja kineske milionere u neizvjesnosti

Revizija viza za Australiju ostavlja kineske milionere u neizvjesnosti

Pol Vang je 2018. napustio svoj dom u Pekingu da bi započeo novi život u Australiji, uloživši milion australskih dolara (680.000 dolara) u posao za preradu hrane u nadi da će se kvalifikovati za stalni boravak u skladu sa investicionom vizom zemlje, piše Rojters.

Pet godina kasnije, njegove nade u njegovu tročlanu porodicu ostaju na čekanju jer je vlada stavila kontroverzni program „Zlatna viza“ u zadnji plan, što je dovelo do kraha vremena obrade, ostavljajući bogate migrante poput Vanga u neizvjesnosti.

„Nismo očekivali da će ovo potrajati ovoliko“, rekao je Vang, 44. „I naš život je zbog toga u haosu. Jednostavno ne možemo da planiramo unapred sa svom neizvesnošću.“

Kada je Australija uvela Program za poslovne inovacije i investicije (BIIP) 2012. godine, nada je bila da će bogati vlasnici preduzeća, investitori i preduzetnici podstaći ekonomiju unošenjem kapitala i pokretanjem inovacija.

Rezultati su, međutim, bili zadivljujući. Vladin pregled objavljen u martu otkrio je da BIIP migranti manje doprinose ekonomiji od prosječnog Australijanca, jer je kohorta, uprkos svom bogatstvu, obično starija i zarađivala je niže prihode kroz kapitalne povrate na pasivne investicije.

U pregledu je procenjen doživotni ekonomski doprinos vlasnika BIIP-a na 600.000 A$, manje od polovine od 1,6 miliona dolara Australijanaca.

Nakon što je došla na vlast pre 13 meseci, australska laburistička vlada je pomerila prioritet ka ublažavanju nedostatka kritično kvalifikovanih radnika. Delimično kao rezultat toga, većini BIIP trajnih viza je potrebno skoro tri godine za obradu, u odnosu na prethodni prosek oko 12 meseci, i pored investicionog ciklusa od četiri do pet godina.

Vang je čekao 21 mesec.

Slične šeme investicionih viza su ukinute u Kanadi, Britaniji i Singapuru pošto vlade zaključuju da ne otvaraju radna mesta i da bi mogle biti sredstvo za parkiranje špekulativnog novca.

Svaka kategorija australijskih viza imala je zaostatak tokom COVID-19. Kako je pandemija popustila, vlada je sveukupno skratila vreme obrade, ali se čekanje za više od 3.000 vlasnika BIIP-a i njihovih porodica – mnogih Kineza – samo produžilo.

Neki kandidati za BIIP planiraju da protestuju u petak u Sidneju protiv promene politike vlade, što je retkost jer kineski migranti uglavnom izbegavaju javno neslaganje.

Upitan o kašnjenjima u izdavanju viza, Ministarstvo unutrašnjih poslova je u saopštenju poslatom e-poštom reklo da će vlada obraditi sve vize u skladu sa prioritetima i nivoima planiranja, odbijajući da komentariše žalbe vlasnika BIIP-a.

Rečeno je da će nova strategija za migraciju biti objavljena kasnije ove godine, koja će uključivati „radikalno preoblikovanje“ BIIP programa.

Kašnjenja su izazvala zabrinutost da bi vlada mogla da ukine program BIIP, rekao je Toni Le Nevez, generalni direktor u kompaniji za planiranje boravka i državljanstva Henlei & Partners Australia, čiji su klijenti uložili najmanje 5 miliona australijskih dolara u zemlji.

„Jednostavno ne mislim da im je program za investitore trenutno na radaru – mogli bi da ga remontuju niz stazu. U međuvremenu, mislim da bi mogli samo da drže mali prozor otvoren.“

Vlada planira da smanji svoje izdvajanje za BIIP sa 5.000 viza u prošloj finansijskoj godini na 1.900 u ovoj godini – manje od 20% nivoa iz ranijih godina.

Vlasnici BIIP-a kažu da smanjuju poslovna ulaganja s obzirom na neizvesnost, odlažu životne odluke i u nekim slučajevima prodaju nekretnine u Australiji. Neki kažu da moraju da se drže preduzeća koja prave gubitke da bi održali svoje izglede za dobijanje vize, propuštajući investicije sa većim povratom.

„Večito čekanje znači da čak i ako vodim svoj posao sa gubitkom, ne mogu samo da zatvorim prodavnicu i nastavim dalje“, rekao je Tan, kineski investitor koji poseduje prodavnicu nameštaja u Melburnu i tražio je da bude identifikovan samo po prezimenu. zbog zabrinutosti za privatnost. Čeka se 33 meseca.

Vang, koji je prošle godine odustao od planova da kupi još zemlje za svoju fabriku zbog neizvesnosti statusa vize, rekao je da je spreman da rastereti svoju imovinu u Australiji i preseli se u Sjedinjene Države na školovanje svoje ćerke sledeće godine.

„Znam da mnogi ljudi neće saosećati sa nama – mi smo mala grupa ljudi“, rekao je Vang. „Ali prema nama se ne postupa pošteno.“