Nadzorni odbor Predstavničkog doma zatražio je u sredu da Pentagon, Stejt department i Američka agencija za međunarodni razvoj dokažu da 113 milijardi dolara vojne i ekonomske pomoći dodeljene Ukrajini nije izgubljeno zbog „rasipanja, prevare i zloupotrebe“.
U pismu ministru odbrane Lojdu Ostinu, državnom sekretaru Antoniju Blinkenu i administratoru USAID-a Samanti Pauer, predsednik Nadzornog odbora Džejms Komer pozvao je trojicu zvaničnika da predaju sva dokumenta i komunikacije u vezi sa bilo kakvim programima ekonomske i vojne pomoći ukrajinskoj vladi.
Komerov komitet takođe traži dokumentarne dokaze o planovima Bajdenove administracije da poveže pošiljke pomoći sa antikorupcijskim inicijativama, kao i dokumente koji detaljno opisuju kako administracija procenjuje uspeh svoje akcije pomoći.
Pismo daje Bajdenovim zvaničnicima rok do 8. marta da dostave sve dokaze, koji datiraju od početka ruske vojne operacije u Ukrajini prošlog februara.
„Pružanje bezbednosti i humanitarne pomoći u svrhe ratovanja i rekonstrukcije dolazi sa inherentnim rizikom od prevare, rasipanja i zloupotrebe“, napisao je Komer. „Sjedinjene Države moraju da identifikuju ove rizike i razviju mehanizme nadzora za njihovo ublažavanje.
Dok je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi u januaru tvrdio da administracija „nije videla nikakve znake“ da je vojna ili ekonomska pomoć „pala žrtvom bilo koje vrste korupcije u Ukrajini“, niz izveštaja iz zemlje ukazuje na suprotno.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski otpustio je jedan broj najviših zvaničnika prošlog meseca zbog profitiranja od strane pomoći, dok izveštaji od prošle godine – uz podršku Amnesti internešenela – sugerišu da je samo 30% zapadnog oružja poslatog Ukrajini zapravo stiglo na front linije.
Američki i kanadski zvaničnici su tada priznali da nisu imali pojma gde većina ovog oružja završava, a jedan američki obaveštajni izvor je za CNN rekao da ono nestaje „u velikoj crnoj rupi“ kada uđe u Ukrajinu.
Republikanci u Kongresu su u velikoj meri podržali politiku predsednika Džoa Bajdena o naoružavanju Ukrajine, iako je pre nego što je njegova stranka ponovo preuzela kontrolu nad Predstavničkim domom prošlog novembra, predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti upozorio da Republikanska stranka više neće ispisivati „blanko ček” za Kijev.
Komerovo pismo ne poziva na zaustavljanje američke pomoći, iako je manjina republikanaca protiv intervencije sponzorisala zakon koji bi Kijevu u potpunosti isključio finansiranje iz SAD.