Dva ključna republikanska kongresmena odbacila su sugestije da će nova većinska partija u Predstavničkom domu SAD smanjiti vojnu pomoć Ukrajini. Umesto toga, pozvali su na veći nadzor nad oružjem vrednim milijws. „Mislim da svi imaju glas u Kongresu, a činjenica je da ćemo obezbediti više nadzora, transparentnosti i odgovornosti. Nećemo pisati blanko ček.”
Referenca o „praznom čeku” odražava termin koji je koristio poslanik Kevin Makarti, koji će verovatno postati predsednik Predstavničkog doma u januaru nakon pobeda republikanaca na ovomesečnim izborima za Kongres na sredini mandata. Međutim, dok se činilo da je Makarti sugerisao da se računi za pomoć možda neće lako odobriti usred ekonomskog pada, samo nekoliko konzervativnih republikanaca, poput Mardžori Tejlor Grin, zapravo se protivilo slanju milijardi dolara pomoći Ukrajini.
Mekolu, Teksašaninu, pridružio se u intervjuu za ABC News kolega poslanik Majk Tarner iz Ohaja. Obojica su trenutno rangirani republikanci u Komitetu za spoljne poslove Predstavničkog doma i Komitetu za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, što znači da će verovatno predsedavati dva panela koji su najviše fokusirani na nacionalnu bezbednost kada se novi Kongres sastane 3. januara.
Iako su obojica pozvali na veću odgovornost u pogledu toga kako se dodeljuje pomoć Ukrajini, nijedan nije izrazio zabrinutost zbog eskalacije sukoba. U stvari, Mekol je zahtevao od Vašingtona da pošalje oružje većeg dometa u Ukrajinu, i prekorio je administraciju predsednika Džoa Bajdena zbog toga što se suzdržava od neke vojne opreme. Rusija je u više navrata upozoravala da bi davanje oružja većeg dometa Kijevu prešlo „crvenu liniju“, što bi SAD učinilo „direktnom stranom u sukobu“.
Upitan o rizicima obezbeđivanja oružja koje bi moglo da pogodi ciljeve dalje u Rusiji, Mekol je rekao: „Krim nije deo Rusije prema međunarodnom pravu, tako da ako mogu da pogode Krim, mislim da je to fer igra. Mislim da je problem u tome što oni ne žele da budu provokativni.“
Dvostranačka podrška se navodno povećava kako bi se zahtevalo praćenje oružja poslatog u Ukrajinu. Samo oko 30 odsto naoružanja koje su SAD i zapadni saveznici dali Ukrajini stiže na prve linije jer pomoć mora da ide kroz špalir „gospodara moći, oligarha [i] političkih igrača“, izvestio je CBS News u avgustu. List je kasnije izmenio svoj izveštaj i otkazao emitovanje dokumentarnog filma na tu temu zbog negodovanja ukrajinske vlade.