Republikanci u američkom Predstavničkom domu žele da ponište Trampove opozive

Republikanci u američkom Predstavničkom domu žele da ponište Trampove opozive

Dvojica najčešćih saveznika Donalda Trampa u američkom Kongresu uveli su zakon koji ima za cilj da poništi dva opoziva bivšeg predsednika, što je zakonodavni manevar bez presedana u istoriji SAD.

Predstavnica Elise Stefanik, 4. republikanac u Predstavničkom domu, i tvrdolinijaška predstavnica Marjorie Tailor Greene predstavili su par rezolucija koje bi, ako budu usvojene, imale za cilj da promijene rekord „kao da takvi članovi nikada nisu bili doneseni“. Republikanci kontrolišu Dom 222-212.

Trampa, koji se kandiduje za reizbor 2024. godine, dva puta je opoziva Predstavnički dom koji je tada kontrolisao demokrate, u decembru 2019. zbog Ukrajine i ponovo u januaru 2021. zbog njegovih akcija uoči smrtonosnog napada njegovih pristalica 6. januara na Kapitol SAD.

Oba puta su ga republikanci u Senatu oslobodili. Tramp je bio tek treći američki predsednik koga je Predstavnički dom opozvao i jedini je u istoriji SAD koji je opozvan dva puta. Napor da se poništi njegov opoziv je bez istorijskog presedana.

Profesor prava sa Univerziteta Džordžtaun, Džonatan Tarli, čiji stručni savet republikanci ponekad traže, primetio je da Ustav SAD ne sadrži odredbu za poništavanje opoziva.

„To nije kao ustavna DUI. Jednom kada budete opozvani, bićete opozvani,“ rekao je Turlei u mejlu.

Turlei je rekao da bi brisanje i dalje moglo biti istorijski značajno proglašavanjem ranijih opoziva greškom. „Međutim, to je stav drugog Kongresa u različito vreme“, rekao je on.

Grinova rezolucija na dve stranice poništila bi opoziv iz 2019. godine, navodeći da je „pogrešno optužen za nedolično ponašanje“. Štefanikova mera od šest stranica poništila bi njegov opoziv iz 2021. godine na osnovu toga što njegovi protivnici nisu uspeli da dokažu da je počinio „velike zločine i prekršaje“.

Demokrate su taj potez nazvali upitnim, rekavši da demonstrira republikansku odanost bivšem predsedniku.

„Zakonitost toga je veoma upitna. To neće sprečiti republikance da to učine, i samo dodatno umiruje Donalda Trampa“, rekao je predstavnik Den Goldman, koji je bio vodeći savetnik demokrata u opozivu 2019. godine.

Ali Grin je insistirao da je taj potez neophodan, nazivajući Trampove opozive „lovom na veštice“, jednim od omiljenih izraza bivšeg predsednika za razne pravne istrage sa kojima se suočava.

On je prvi aktuelni ili bivši predsednik SAD koji se suočio sa krivičnim prijavama, pri čemu ga tužioci u Njujorku terete za tajne isplate novca porno zvezdi, a federalni specijalni tužilac ga tereti za nezakonito držanje dokumenata nacionalne bezbednosti nakon što je napustio funkciju.

Grin je posebno uveo članove o opozivu predsednika Džoa Bajdena, dva člana njegovog kabineta, direktora FBI Kristofera Reja i američkog tužioca koji goni učesnike u napadu na Kapitol SAD.

Republikanci u Predstavničkom domu osudili su u sredu demokratskog predstavnika Adama Šifa zbog njegove vodeće uloge u opozivu Trampa 2019.

Lider većine u Predstavničkom domu Stiv Skalis, drugi republikanac u Domu, rekao je novinarima da je poništavanje opoziva iz 2019. zaslužno, navodeći da je Šif lagao o Trampovim nedelima.

Demokrate odbacuju optužbe republikanaca protiv Šifa, rekavši da je on umesto toga bio meta partizanske odmazde.

Zakon je usledio nakon napora tvrdolinijaške republikanske predstavnice Loren Boebert da u sredu iznudi glasanje o opozivu Bajdena, potez koji je njena sopstvena stranka ogradila slanjem rezolucije dvama kongresnim komitetima.