Rekordne temperature u Južnoj Kaliforniji donose prve požare

Rekordne temperature u Južnoj Kaliforniji donose prve požare

Čitava Kalifornija je u stanju pripravnosti zbog najavljenog toplotnog talasa. Prvi požari već bukte, kao nova opomena da su klimatske promene već sada postale nesnošljive, a borba sa istim deluje zakasnela.

Prvi dan udarnog toplotnog talasa doneo je nove rekorde visoke temperature u oblasti Los Anđelesa. Ujedno i nove požare.

Vudlend Hils je dostigao temperaturu od 44.4 stepena, oborivši prethodni dnevni rekord od 43.8  stepeni postavljen 31. avgusta 1998, prema kancelariji Nacionalne meteorološke službe u Oknardu.

„Temperatura bi mogla da nastavi da raste i taj trend nije završen“ rekli su lokalni meteorolozi.

Rekordi su oboreni širom Kalifornije. Burbank – 45 stepeni (prethodni rekord iz 2017. iznosio je 42.2). Sandberg – 37.7, što j za stepen više nego ikada pre, dok je najviša temperatura u Lankasteru od 42.7 stepeni izjednačila dnevni rekord postavljen davne 1948. godine. Meteorološka služba San Dijega je takođe izvestila o dva oborena temperaturna rekorda koja su srušena.

Ajdlvajld je dostigao 35.5 stepeni, oborivši prethodni rekord  postavljen 2017. godine za jedan stepen. I gradić Kampo, gradić jugoistočno od San Dijega u blizini granice između SAD i Meksika, dočekao je novi temperaturni rekord postavljen pre 25 godina.

Možda laicima ovih stepen i „kusur“ povećanja i ne izgleda toliko dramatično, ali po meteorolozima su ovo dokazi da Zemlja gori, i da su klimatske promene već sada postale nesnošljive, a borba sa istim deluje zakasnela, ako uopšte i postoji.

Nesnosne vrućine odvijaju se po kalkulacijama prognostičara, koji su upozorili da će period tokom cele nedelje biti brutalan, uključujući i vikend, i početak sledeće nedelje, pa je zamenik načelnika okruga Tomas Evald je upozorio da „ovo verovatno nije jedini požar koji će zadesiti okrug Los Anđelesa tokom sledeće nedelje“.

Naučnici kažu da klimatske promene pogoršavaju efekte „toplotne kupole“, koja obično donosi teške uslove, dok leto bledi u jesen i čini ga smrtonosnijim za ljude koji ne mogu da traže pomoć.

Sa prvim danom septembra neželjeni efekti kardinalno visokih temperatura dolaze na naplatu. Ekipe se bore sa požarom u blizini autoputa 5 u blizini Lejk Hjuz Rouda u blizini Kastaika, gde je izgorelo oko 2000 hektara šume.

Pošto su u Kaliforniji požari učestali, tamošnje službe nisu iznenađene „snegom u decembru“, kako to ume da bude slučaj kod nas kada je recimo u pitanju zima. Oko 250 vatrogasaca sa vatrogasnom službom okruga Los Anđeles bilo je pri ruci da pomogne u suzbijanju požara, zajedno sa 115 vatrogasaca Šumske službe Sjedinjenih Država i 15 različitih letelica za bacanje vode – osam tankera i sedam helikoptera. Za noć koja sledi pripremljena su i tri helikoptera sa noćnom vizijom, od kojih svaki može da ispusti do 14,000 litara.

Ali nekada ni to nije dovoljno u borbi protiv prirode, najviše zbog jakog jugozapadnog vetra, koji vatru gura ka šumama.

Autoput I-5 je posebno ugrožen (na slici ispod), ali je olakšavajuća okolnost što za sada vatra ne ugrožava javne ustanove i stambene zgrade, iako su stanovnici u blizini vatrene stihije evakuisani, a škole rade pod posebnim režimom.

Današnji požar je alarm za kompletnu Kaliforniju, u kojoj gotovo da nema oblasti koju ne može da zadese slične muke.

Sa ovim toplotnim talasom, veoma je vruće i suvo, i svaki mali požar za tren oka postaje buktinja. Stoga je „Nacionalna šuma Los Anđelesa“ izdala saopštenje još pre dve nedelje prešla sa „visoke“ na „veoma visoku“ opasnost od požara.

Širom Kalifornije su upozorenja za one koji žele da se rekreiraju, putuju, koriste javne površine u prirodi, da budu ekstremno pažljivi i obazrivi.

Na dnevnom nivou širom sveta stižu opomene (gore i šume u Amazonu), osetili smo ih i mi tokom čitavog leta, ali deluje da će temperature morati da zaokruže cifru od 50, da bismo kao čovečanstvo revidirali svoje prioritete, i izmestili prirodu na mesto koje zaslužuje. Ili će ona to sama učiniti umesto nas.