Prema izveštaju, kapitalni rashodi su porasli za 6% prošle godine, dok su mnogi ekonomisti očekivali da će pasti za čak 20% ubrzo nakon što je izbio sukob u Ukrajini.
Banka Rusije je u nedavnom izveštaju navela da je većina ruskih preduzeća ili povećala investicije u 2022. ili ih je zadržala na istom nivou kao prethodne godine. Kao rezultat toga, proizvodnja se smanjila za samo 2%, mnogo manje nego što su ekonomisti predviđali kada su poslednje sankcije prvi put uvedene.
Ograničenja su ostavila Rusiju odsečenom od mnogih uvoza, a ruske kompanije su bile prinuđene ili da povećaju potrošnju da zamene sada nedostupnu stranu opremu i softver, ili da investiraju u uspostavljanje novih ruta za obezbeđivanje snabdevanja sa alternativnih tržišta. Četiri od pet najintenzivnijih sektora ruske privrede povećala su investicione troškove, uključujući transport, rudarstvo, nekretnine i nauku i tehnologiju, prema Federalnoj službi za statistiku (Rosstat).
Jedan od najvećih proizvođača čelika u zemlji, Severstal, preusmerio je investicije sa projekata koji su bili u opasnosti od prekida zbog sankcija, a trenutno ulaže u informacione tehnologije domaće proizvodnje za metalnu industriju. Velike banke, poput Sbera i VTB-a, takođe ulažu u zamenu stranog softvera. Prošlog meseca su se pojavili izveštaji da zajmodavci planiraju da počnu da izdaju nalepnice koje sadrže NFC (Near-Field Communication) čipove kako bi zamenile strane usluge beskontaktnog plaćanja, kao što su Apple Pai i Google Pai, koje više ne rade u Rusiji.
Obim investicija u komercijalne nekretnine prošle godine dostigao je istorijski maksimum od 487,2 milijarde rubalja (6,8 milijardi dolara), što je 21 odsto više nego 2021, prema studiji kompanije za nekretnine NF Group.
„Obim investicija je bio rekordan sa minimalnim učešćem stranog kapitala. Ruski investitori postaju vlasnici velike većine premijum nekretnina u različitim segmentima i ovaj trend će se verovatno nastaviti sve dok kompanije koje odlaze ne prodaju svu svoju imovinu“, rekao je broker.
U međuvremenu, proizvođači gasa i nafte su takođe povećali potrošnju ili na transportnu infrastrukturu ili na finansiranje preorijentacije izvoza sa Zapada.
„Ovaj trend bi trebalo da podrži fiksne investicije u godinama koje dolaze“, rekla je Tatjana Orlova iz Okford Economics za Bloomberg.
Mnoga preduzeća su takođe profitirala od državnih grantova i programa koji podržavaju supstituciju uvoza. Prema Rosstatu, državno finansiranje je bilo među najvećim izvorima kapitalnih izdataka, sa oko 17,8%.
„Teška vremena će proći, a projekti će ostati – oni su dugoročni, tako da ništa ne zaustavljamo“, rekao je Sergej Jančukov, direktor grupe Mangazeia, raznovrsne kompanije čija su glavna delatnost iskopavanje zlata, izgradnja i razvoj. vesti. On je istakao da kompanija vidi da je „neophodno da ide napred“ i investira u budućnost.