Reakcije svetskih lidera na Bajdenovo povlačenje iz predsedničke trke

Reakcije svetskih lidera na Bajdenovo povlačenje iz predsedničke trke

Poruke zahvalnosti i podrške američkom predsedniku Džou Bajdenu stizale su nakon njegove zapanjujuće najave u nedelju da se povlači iz predsedničke trke 2024. godine i podržava potpredsednicu Kamalu Haris kao sledećeg demokratskog kandidata, piše CNN.

To je bio drugi seizmički trenutak u američkoj politici za nešto više od nedelju dana, nakon pokušaja atentata na bivšeg predsednika Donalda Trampa na skupu u Pensilvaniji 13. jula, što je dovelo do toga da se svetski lideri okupe oko njega kao republikanskog kandidata, piše ovaj medij.

Pritisak na Bajdena da se povuče iz trke rastao je od njegovog katastrofalnog nastupa na predsedničkoj debati na CNN-u prošlog meseca, navodi se, a u nedelju je potvrdio da će ostati predsednik samo jedan mandat, što je izazvalo poplavu počasti od američkih saveznika koji su mu zahvalili na njegovom vođstvu.

Britanski premijer Kir Starmer, koji se ovog meseca sastao sa Bajdenom u Vašingtonu, izjavio je da poštuje odluku predsednika i da se raduje daljoj saradnji tokom preostalog dela njegovog mandata, navodi CNN.

„Znam da će, kao što je to činio tokom svoje izvanredne karijere, svoju odluku doneti na osnovu onoga što veruje da je najbolje za američki narod,“ napisao je Starmer na X-u, prenosi ovaj medij.

Kanadski premijer Džastin Trudo zahvalio je Bajdenu što je bio „pravi prijatelj“ njegovoj zemlji. „On je sjajan čovek i sve što radi vodi se ljubavlju prema svojoj zemlji,“ rekao je na X-u.

Na konferenciji za novinare, australijski premijer Entoni Albaneze izjavio je da Bajden zaslužuje priznanje jer je „ponovo pokazao da ne stavlja sebe na prvo mesto, već daje prednost onome što veruje da je u interesu Sjedinjenih Američkih Država, kao što je to činio tokom celog svog javnog života“, prenosi CNN.

„Predsednik Bajden je posvetio svoj život javnoj službi, i to je nešto što zaslužuje veliko poštovanje,“ rekao je novozelandski premijer Kristofer Lukson na X-u, prenosi ovaj medij.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahvalio je Bajdenu na njegovoj „nepokolebljivoj podršci“ u ratu njegove zemlje protiv Rusije, kako piše, koju su SAD podržale oružjem, vojnom pomoći i diplomatskom podrškom, uprkos protivljenju republikanaca.

„Mnoge snažne odluke donete su poslednjih godina i one će ostati upamćene kao hrabri koraci koje je predsednik Bajden preduzeo kao odgovor na izazovna vremena,“ rekao je Zelenski na X-u. „Uvek ćemo biti zahvalni za vođstvo predsednika Bajdena“.

U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Moskva nije bila „previše iznenađena“ Bajdenovim povlačenjem, piše CNN. „U poslednjih nekoliko godina, ono što se dešava u Sjedinjenim Državama nas je naučilo da se ničemu ne čudimo,“ rekao je Peskov novinarima u ponedeljak, navodi ovaj medij.

„Ova tema treba da zabrinjava američke glasače, ali ne i nas,“ dodao je, ističući da je „za nas vrlo važno budućnost rusko-američkih odnosa, koji sada doživljavaju najgori period u istoriji“, rekao je, navodi se.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da će, navodi CNN, ko god pobedi na američkim predsedničkim izborima, Izrael ostati „nezamenjiv saveznik“ Vašingtona na Bliskom istoku.

Govoreći u ponedeljak sa piste aerodroma Ben Gurion u Tel Avivu pred ukrcavanje na let za SAD, Netanjahu je rekao da je njegovo putovanje prilika da se zahvali Bajdenu „za sve što je učinio za državu Izrael, kako u ratu, tako i tokom svojih godina službe kao senator, potpredsednik i predsednik“, navodi se.

Predsednik Isak Hercog opisao je Bajdena kao „pravog saveznika jevrejskog naroda,“ dok je ministar odbrane Joav Galant rekao da je „postojana podrška“ američkog predsednika, posebno tokom rata, bila neprocenjiva, što su obojica napisala na X-u, prema CNN-u.

Bajden je bio jedan od najvećih pristalica izraelskog rata u Gazi od napada Hamasa 7. oktobra, navodi se. Međutim, sve češće je ulazio u sukobe sa Netanjahuom zbog humanitarne pomoći i rastućeg broja civilnih žrtava u sukobu, piše ovaj medij.

Irski premijer Sajmon Haris nazvao je Bajdena „ponosnim Amerikancem s irskom dušom“ i zahvalio mu se na njegovom „globalnom vođstvu“ i „prijateljstvu“, piše CNN.

Drugi lideri pohvalili su Bajdena za donošenje, kako su rekli, teške odluke da se povuče iz trke.

„Moj prijatelj Džo Bajden je postigao mnogo: za svoju zemlju, za Evropu, za svet,“ napisao je nemački kancelar Olaf Šolc na X-u. „Njegova odluka da se ne kandiduje ponovo zaslužuje poštovanje.“

Govoreći na mitingu u nedelju, kako CNN navodi, venecuelanski predsednik Nikolas Maduro izjavio je da je Bajden doneo „ispravnu“ odluku i stavio svoju porodicu i zdravlje na prvo mesto. Poželeo mu je „zdravlje i dug život“.

Poljski premijer Donald Tusk napisao je na X-u da je Bajden doneo teške odluke „zahvaljujući kojima su Poljska, Amerika i svet bezbedniji, a demokratija jača“.

„Znam da su te iste motivacije vodile i kad si najavio svoju konačnu odluku. Verovatno najtežu,“ rekao je Tusk.

Lideri u Južnoj Koreji i Japanu izjavili su da neće komentarisati unutrašnju politiku u SAD, ali su naglasili potrebu da nastave da rade sa Belom kućom. Obe nacije imaju sporazum o međusobnoj odbrani sa Sjedinjenim Državama, a Bajden je bio veliki zagovornik produbljivanja veza između saveznika u Aziji, delom kako bi se suprotstavili rastućoj asertivnosti Kine.

„Razumem da je odluka predsednika Bajdena zasnovana na njegovoj želji da donese najbolju moguću političku odluku,“ rekao je japanski premijer Fumio Kišida. „Savez između Japana i SAD je kamen temeljac naše diplomatske bezbednosti, i nastavićemo pomno da ga pratimo.“

Kancelarija južnokorejskog predsednika Jun Suk Jola saopštila je da će „nastaviti da blisko sarađuje sa SAD kako bi dodatno razvila globalni sveobuhvatni strateški savez između Južne Koreje i SAD.“

Filipinski predsednik Ferdinand „Bongbong“ Markos Jr. izjavio je da je Bajdenova „odluka da se povuče iz kandidature pokazatelj istinskog državničkog ponašanja.“

„Zahvaljujemo mu se na njegovoj stalnoj i nepokolebljivoj podršci Filipinima u osetljivom i teškom periodu,“ napisao je na X-u. Filipini, koji su takođe saveznik SAD po ugovoru, poslednjih godina su se sve više suočavali sa kineskim brodovima u Južnom kineskom moru.

Do ponedeljka ujutru po lokalnom vremenu nije bilo zvaničnih izjava od strane kineskog lidera Ši Đinpinga, piše ovaj medij.

Međutim, „Bajdenovo povlačenje iz izbora“ bio je najpopularnija tema rano u ponedeljak na Weibo-u, kineskoj platformi sličnoj X-u, uz još pet povezanih tema, uključujući diskusije o Kamali Haris i pokušaju atentata na Trampa, koje su ukupno prikupile više od 400 miliona pregleda, piše CNN.

Trenutak kada je Bajden „prelomio“: Bliski izvori otkrili šta je uticalo na odluku Svet 10:06 9 Svet 10:06 9

Neki korisnici kineskih društvenih mreža, navodi se, uzbuđeno su spekulisali o mogućnosti da žena postane američki predsednik, dok su drugi izrazili uverenje da će Tramp pobediti bez obzira na demokratskog kandidata.

„Metak je definitivno bio dobra stvar za Trampa!“ napisao je jedan korisnik Weibo-a, piše CNN.

Jedan korisnik je primetio, „taj jedan metak nije ubio Trampa, ali je srušio Bajdena,“ dok je drugi opisao političku situaciju u SAD kao „potpuni haos“, navodi se.