Rat Đorđe Meloni sa italijanskim medijima

Rat Đorđe Meloni sa italijanskim medijima

Kako se umnožavaju upozorenja institucija Evropske unije i nadzornih organa o zdravlju italijanskog medijskog okruženja, italijanska premijerka sve više insistira u toj zemlji nema problema sa slobodom medija. Umesto toga, ona kaže da novinari koji ukazuju na medijske pritiske ustvari “manipulišu istinom”, piše briselski Politiko.

Kako Politiko navodi, dve strane sukobile su se oko godišnjeg izveštaja izvršne vlasti EU o vladavini prava, u kojem je utvrđeno da su nezavisni mediji u Italiji ugroženi. Nakon objavljivanja izveštaja, Meloni je uzvratila pismom upućenom predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, tvrdeći da je njen tim pao na “lažne vesti”.

Italijanska liderka je potom za kritičke komentare iz izveštaja optužila troje mejnstrim levičarskih novina, tvrdeći da su delovali kao „zainteresovane strane“ i manipulisale nalazima Komisije.

„Ko su ovi akteri? Domani, Il Fato Kuotidijano, Republika”, rekla je Meloni pred kamerama.

Taj primer sledili su italijanski desničarski mediji, pa su objavili spisak takozvanih „anti-Melonijevih” novinara.

“Ušli smo u novu, opasniju fazu“, rekla je za Politiko Frančeska De Benedeti, urednica u novinama Domani, dodajući da se novinari “opisuju kao agresori”.

“Mi smo prikazani kao neprijatelji, a problem je što ovo otvara put kampanji mržnje”, upozorila je ona.

Organizacije za slobodu medija osudile su kampanje dezinformacija koje vrše provladini mediji i podvukle opasnost od kreiranja spiskova novinara koji se smatraju “antivladinim”.

“Koncept ‘anti-Melonijevih novinara’ previše podseća na liste zabrane, što je neprihvatljiva praksa koja nas, nažalost, još uvek vraća na početak: neliberalni pomak koji bi neki želeli da Italija prihvati“, naveo je italijanski novinarski sindikat FNSI.

Međutim, i Meloni i ministar inostranih poslova Antonio Tajani više puta su negirali optužbe da vlada podriva slobodu medija.

Tajani, čija je partija “Forza” je deo italijanske vladajuće koalicije, ali istovremeno i deo porodice desnog centra Ursule fon der Lajen iz Evropske narodne partije, tvrdi da u Italiji nije bilo kršenja slobode štampe jer „svako govori šta hoće“.

Onima koji upozoravaju na rizike po vladavinu prava u zemlji, Tajani je poručio da “ne poznaju italijansku situaciju”.

Italijanska vlada nije zvanično odgovorila na zahtev Politico za komentar.