Izvršni direktor kompanije Shell, Ben van Beurden, izrazio je sumnju u planove razvijenih zemalja Grupe sedam (G7) da nametnu gornju granicu cijene ruske nafte kako bi ograničili prihod Moskve od prodaje.
„Već možete da vidite sve nedostatke“, rekao je on za Blumberg u sredu, napominjući da bi sistem funkcionisao samo ako bi bilo širokog učešća izvan Evrope i SAD. U suprotnom, „nastavićete samo da vidite šta se trenutno dešava, a to je da će ruska nafta ići u zemlje koje su sasvim u redu da i dalje kupuju Urals [glavni ruski izvozni razred], na primer“, objasnio je on. Prema Van Beurdenu, svet ide ka „turbulentnom periodu“ jer sužavanje snabdevanja tečnim prirodnim gasom i naftom pogoršava globalnu energetsku krizu. Izvršni direktor Shell-a je objasnio da bi bilo teško zamijeniti velike količine ruske nafte i gasa koji još uvijek teku u Evropu. „U Evropu će biti više zaliha LNG-a, ali da li će biti mnogo novih zaliha LNG-a koje će popuniti jaz? Ne mislim tako“, rekao je Van Beurden.
Takođe je istakao da je rezervni kapacitet OPEK-a manji nego što se većina veruje ili nada, dodajući: „Suočićemo se sa zategnutim tržištima osim ako ne dođe do veoma značajnog pada potražnje.
Ove nedelje, ekonomije G7 su se navodno složile da istraže izvodljivost ograničenja cena na izvoz ruske nafte. Tu ideju je prvi put predstavila američka sekretarka finansija Dženet Jelen ranije ove godine, a zatim je prihvatila G7, koja razmatra mogućnost embarga na transport ruske sirove nafte iz mora osim ako se ne kupi po ceni ili ispod biti dogovoren sa međunarodnim partnerima.