Šefica UN za životnu sredinu rekla je u nedelju da počinje da vidi približavanje prvog obavezujućeg sporazuma na svetu o zagađenju plastikom uprkos razlikama u ograničenjima proizvodnje i naknadi za plastiku sličnom porezu.
Inger Andersen, direktorka Programa UN za životnu sredinu, rekla je da se njen tim „sprema“ za završne pregovore krajem novembra u južnokorejskom Busanu.
Tamo se zemlje nadaju da će zaključiti potencijalno revolucionarni dogovor za rešavanje ogromnog problema zagađenja plastikom.
„Postoje određene oblasti u kojima mislim da počinjemo da vidimo konvergenciju“, rekao je Andersen iz Njujorka uoči godišnjeg skupa svetskih lidera u Ujedinjenim nacijama.
Govoreći tokom brifinga, Andersenova je rekla da se nada da će države članice moći da se dogovore oko „nekog stepena globalnih obaveza ili smernica za plastične proizvode“.
Ona je primetila rastuću konvergenciju o potrebi za naučnim telom i „nekim stepenom teksta koji će se baviti otpadom, upravljanjem otpadom, reciklažom“.
„Postoji i jasno razumevanje da treba da imamo neku vrstu teksta koji će se baviti nasleđem ili postojećim zagađenjem, koji će se izliti na naše obale čak i nakon što smo zatvorili poslovičnu plastičnu slavinu“, dodao je Andersen.
„I takođe postoji jasno razumevanje da moramo imati neku vrstu okvira za izveštavanje.“
Pregovarači su se već sastali nekoliko puta kako bi razgovarali o dogovoru koji bi mogao uključivati proizvodne kape, jedinstvena pravila o recikliranju, pa čak i zabranu određenih plastičnih ili hemijskih komponenti.
Ali ostaju značajne praznine, uključujući i pitanje proizvodnih kapa, rekao je Andersen.
„Želimo da vidimo smanjenje proizvodnje sirovog polimera za one koji su za jednokratnu upotrebu i kratkotrajni,“ rekla je ona, objašnjavajući da će kapa biti uglavnom usmerena na proizvode koji zagađuju.
„Ne vidim delove automobila, krila aviona i slične stvari kako plivaju u okeanu“, rekla je ona.
„Moramo da vodimo prefinjeniji razgovor od obične kapice, bez kapice, jer to nije inteligentan razgovor.
Druga tačka žarišta je oko „globalne naknade za plastiku“, prema šefu UNEP-a.
„Dakle, da li ćemo dobiti neku vrstu poreza na plastičnu naknadu još uvek se razgovara. Ali možda će potrajati malo duže. Možda ćemo smisliti nešto i onda kasnije razgovarati o sitnicama, jer će za sitne stvari trebati vremena .“
Proizvodnja plastike se udvostručila za 20 godina, a prema sadašnjim stopama mogla bi se utrostručiti do 2060. godine, prema Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Ipak, više od 90 odsto plastike se ne reciklira, a veliki deo je bačen u prirodu ili zakopan na deponijama.