Raste broj poginulih u sukobima u Sudanu

Raste broj poginulih u sukobima u Sudanu

Najmanje 83 osobe su poginule, a više od 1.126 je povređeno u sukobima širom Sudana, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija u nedelju uveče, upozoravajući na preteću zdravstvenu krizu i pozivajući Sudanske oružane snage (SAF) i Snage za brzu podršku (RSF) da se najmanje obezbediti neograničen pristup bolnicama, nakon što nije održan kratak humanitarni prekid vatre koji su predložile UN.

„Zalihe koje je SZO distribuirala zdravstvenim ustanovama pre ove nedavne eskalacije sukoba sada su iscrpljene, a mnoge od devet bolnica u Kartumu koje primaju povređene civile prijavljuju nestašice krvi, opreme za transfuziju, intravenoznih tečnosti, medicinskih zaliha i drugih spasonosnih sredstava. robe“, navodi agencija u saopštenju u nedelju. Takođe je primetio izveštaje o nestancima vode i struje, nestašici goriva i nedostatku specijalizovanog medicinskog osoblja.

Svetski program za hranu UN saopštio je da je bio primoran da obustavi svoje operacije u zemlji nakon što su tri njegova zaposlena ubijena, a još dvoje povređeno, a letelica kojom je upravljao VFP „značajno oštećena“ tokom sukoba na međunarodnom aerodromu u Kartumu.

Zaraćene strane pristale su na kratku humanitarnu pauzu u nedelju popodne, ali su zadržale pravo da „reaguju u slučaju prestupa“. U to vreme u raznim delovima prestonice i dalje su se čuli zvuci teške artiljerije i pucnjave.

„Cela svrha tročasovnog perioda prekida vatre bila je da omogući onima koji su bili zarobljeni u blizini predsedničke palate, u blizini glavne komande vojske, da pobegnu“, rekla je reporterka Al Džazire Hiba Morgan. .

U subotu su u glavnom gradu Kartumu i drugim gradovima izbili sukobi između SAF i RSF, nezavisnog bezbednosnog ogranka sa korenima u provladinim milicijama. Svaka strana optužuje drugu za otpočinjanje neprijateljstava, dok iznosi suprotstavljene tvrdnje o svojim dobicima. Tačan odnos snaga na terenu i dalje je nejasan, a međunarodna zajednica složno poziva na prekid vatre i pregovore.

2019. godine, Omar al-Bašir, sudanski vladar više od 25 godina, svrgnut je državnim udarom. Od tada zemljom upravlja Prelazni suverenitet (TSC) koji je nakratko raspušten, a zatim vraćen na funkciju nakon još jednog puča 2021. Njegov predsednik – i de fakto vladar nacije – je glavni general vojske Abdel Fatah Al-Burhan . Komandant RSF-a general Mohamed Hamdan Dagalo, takođe poznat kao Hemedti, je zamenik predsedavajućeg.