Putinova poseta Severnoj Koreji značajan je gest dobre volje prema Kimu

Putinova poseta Severnoj Koreji značajan je gest dobre volje prema Kimu

Poseta Putina Severnoj Koreji je značajan gest dobre volje prema Kim Kim Džong Unu, jer poseta pomaže da se legitimizuje Kimov parijanski režim u zemlji i inostranstvu.

Putin koristi posetu da dobije dodatnu pomoć od Severne Koreje u budućnosti, saopštio je Institut za proučavanje rata (ISV).

Analitičari ISV podsećaju da je Putin uoči posete Severnoj Koreji 18. juna objavio članak u severnokorejskom državnom listu Rodong Sinmun. On je pohvalio rusko-severnokorejsku saradnju, koja će verovatno biti okvir za svaku buduću podršku koju će Severna Koreja dati Rusiji kao deo zajedničke borbe protiv Zapada.

Putin se pozvao na istoriju podrške Sovjetskog Saveza Severnoj Koreji tokom i nakon Korejskog rata i napomenuo da je Sovjetski Savez prva zemlja koja je uspostavila diplomatske odnose sa Severnom Korejom. Putin je tvrdio da je podrška Sovjetskog Saveza pomogla Severnoj Koreji da ojača svoju ekonomiju i uspostavi mirno društvo nakon Korejskog rata i zahvalio Severnoj Koreji na podršci ruskoj invaziji na Ukrajinu.

„Putinovo namerno pozivanje na poznate propagandne narative o nasleđu Kimovog režima, Korejskom ratu i istorijskoj borbi Severne Koreje protiv SAD i Zapada verovatno postavlja uslove da Putin opravda svoje buduće zahteve ili zahteve naroda Severne Koreje u podrška ruskim ratnim naporima u Ukrajini“, rekli su analitičari ISV.

Putin možda koristi ovu posetu kao laskanje da pomogne u izvlačenju dodatne pomoći iz Severne Koreje u budućnosti, koja može da se kreće od dodatnih zahteva za snabdevanje oružjem ili čak radnom snagom; na primer, izveštaji iz 2022. sugerisali su da Severna Koreja razmatra slanje severnokorejskih radnika u Ukrajinu koju su okupirali Rusi kako bi pomogli u naporima za rekonstrukciju.

Odabrani zapadni zvaničnici upozorili su 17. juna na opasnost veće saradnje između globalnih autoritarnih režima kao odgovor na Putinovu posetu Severnoj Koreji. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je 17. juna da sve veće slaganje Rusije sa njenim „autoritarnim prijateljima” čini „još važnijim” da zemlje NATO-a rade sa svojim partnerima u indo-pacifičkom regionu i osudio podršku Kine i Severne Koreje ruskom ratni napor.

Portparol američke nacionalne bezbednosti Džon Kirbi izjavio je na konferenciji za novinare da su SAD uznemirene produbljivanjem rusko-severnokorejskih odnosa zbog posledica u Ukrajini i bezbednosti Korejskog poluostrva.