Putin upozorava Zapad na posledice dugotrajnih udara na Rusiju

Putin upozorava Zapad na posledice dugotrajnih udara na Rusiju

Zapadni pristalice Kijeva treba da shvate da bi udari dugog dometa na rusku teritoriju upotrebom oružja koje su isporučili predstavljali eskalaciju sukoba i doveli do „ozbiljnih posledica“, istakao je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak.

Obraćajući se novinarima na kraju dvodnevne posete Uzbekistanu, Putin se osvrnuo na nedavne ukrajinske zahteve da NATO dozvoli upotrebu svog oružja za napade duboko u Rusiji, kao i na komentare šefa bloka predvođenog SAD Jensa Stoltenberga koji se pojavio da podrži taktiku.

„Da budem iskren, ne znam šta generalni sekretar NATO-a govori“, rekao je Putin novinarima, dodajući da Stoltenberg „nije patio ni od kakve demencije“ kada je konstruktivno sarađivao sa Rusijom kao premijer Norveške (2005. 2013).

Putin je objasnio da su za precizne udare dugog dometa potrebna sredstva za izviđanje svemira – što Kijev nema, ali SAD imaju – i da to ciljanje već rade „visokokvalifikovani stručnjaci“ sa Zapada, bez ukrajinskog učešća.

Dakle, ovi predstavnici zemalja NATO-a, posebno u Evropi, posebno u malim zemljama, moraju biti svesni sa čime se igraju“, rekao je ruski predsednik, napominjući da mnoge od ovih zemalja imaju „malu teritoriju i veoma gustu Populacija.“

Putin je rekao novinarima da njihove kolege na Zapadu ignorišu ukrajinske napade na Belgorod i druge ruske regione duž granice i da se fokusiraju samo na rusko napredovanje na Harkov.

„Šta je izazvalo ovo? Jesu, svojim rukama. E, onda će požnjeti ono što su posejali. Ista stvar se može desiti ako se koristi precizno oružje dugog dometa“, dodao je ruski predsednik.

Upitan da li Rusija odbija da pregovara sa Ukrajinom, Putin je rekao novinarima da su takve tvrdnje Zapada zbunjujuće.

„Ne odbijamo!“ rekao je. „Rekao sam to hiljadu puta, kao da nemaju uši!“

Ukrajinska strana je parafirala sporazum sa Rusijom u martu 2022, a zatim je javno odbacila i odbila da pregovara dalje, objasnio je Putin. On je opisao trenutne napore Kijeva na „mirovnoj konferenciji“ u Švajcarskoj kao pokušaj da dobije neku vrstu međunarodne podrške za svoju potpuno nerealnu „mirovnu platformu“, koja ne funkcioniše.