Predsednik Vladimir Putin izjavio je u utorak da Rusija razmišlja o povlačenju iz crnomorskog sporazuma o žitu jer je Zapad prevario Moskvu ne sprovodeći nijedno od obećanja da će ruska poljoprivredna dobra plasirati na svetska tržišta.
Dogovor kojim se Ukrajini omogućava da obnovi izvoz žitarica iz mora posredovale su Ujedinjene nacije i Turska u julu prošle godine kako bi se pomoglo u rešavanju globalne krize hrane za koju su UN rekli da je pogoršana najsmrtonosnijim sukobom u Evropi od Drugog svetskog rata.
Da bi se Moskva ubedila da odobri pakt, poznat među diplomatama kao Crnomorska inicijativa za žito, u isto vreme je sklopljen trogodišnji sporazum prema kojem su zvaničnici UN pristali da pomognu Rusiji sopstvenim izvozom hrane i đubriva.
Ali Putin je rekao da to nije sprovedeno zbog perfidnosti Zapada.
„Sada razmišljamo o izlasku iz ovog žitnog dogovora“, rekao je Putin na sastanku ruskih ratnih dopisnika i vojnih blogera.
„Nažalost, ponovo smo bili prevareni – ništa nije urađeno na liberalizaciji snabdevanja našeg žita na inostranim tržištima. Bilo je dosta uslova koje su zapadnjaci morali da ispune pod vođstvom UN.
„Ništa nije urađeno“, dodao je Putin.
Zapadne sile uvele su ono što su najteže sankcije ikada Rusiji zbog njenog rata u Ukrajini koji je pokrenut 24. februara 2022.
Iako ruski izvoz hrane i đubriva nije sankcionisan, ograničenja Zapada u pogledu plaćanja, logistike i osiguranja predstavljaju prepreke za isporuke, kažu Moskva i glavni ruski izvoznici žitarica i đubriva.
Rusija i Ukrajina su dva najveća svetska poljoprivredna proizvođača i glavni igrači na tržištima pšenice, ječma, kukuruza, uljane repice, uljane repice, suncokretovog i suncokretovog ulja. Rusija je takođe dominantna na tržištu đubriva.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš rekao je u ponedeljak da je zabrinut da će Rusija 17. jula napustiti sporazum o žitu.
„…Mi naporno radimo kako bismo bili sigurni da će biti moguće održati inicijativu za Crno more i istovremeno da možemo da nastavimo sa radom na olakšavanju ruskog izvoza“, rekao je Gutereš novinarima.
Putin je apsolutno jasno stavio do znanja da Rusija razmišlja da prekine učešće u dogovoru o žitu.
On je rekao da će razgovarati o njenoj budućnosti sa nekim afričkim liderima koji će uskoro posetiti Rusiju, dodajući da je Moskva spremna da besplatno snabdeva žito najsiromašnijim zemljama sveta.
„Skoro ništa ne ide u afričke zemlje“, rekao je Putin o trenutnoj situaciji, dodajući da je Moskva nekoliko puta pristajala da produži sporazum, ali da nema ništa da pokaže za to.
Trenutni sporazum ističe 17. jula osim ako Rusija ne pristane na produženje.
Specifični zahtevi Rusije su da se Ruska poljoprivredna banka (Rosselkhozbank) ponovo poveže sa platnim sistemom SVIFT, da se nastave isporuke poljoprivredne mehanizacije i delova u Rusiju i da se ukinu ograničenja u osiguranju i reosiguranju.
Ostali zahtevi uključuju obnavljanje cevovoda za amonijak Toljati-Odesa koji omogućava Rusiji da pumpa hemikalije u glavnu ukrajinsku luku na Crnom moru, kao i deblokadu imovine i računa ruskih kompanija koje se bave izvozom hrane i đubriva.