Putin razgovarao o dogovoru o žitu sa predsednikom Južne Afrike

Putin razgovarao o dogovoru o žitu sa predsednikom Južne Afrike

Ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je u subotu sa svojim južnoafričkim kolegom Sirilom Ramafozom. Afrička mirovna inicijativa za sukob u Ukrajini i dogovor o žitu bili su glavne teme dnevnog reda, navodi se u saopštenju Kremlja.

Sporazum o isporuci žita između Moskve i Kijeva, uz posredovanje UN i Turske u leto 2022, još uvek nije ispunio svoju svrhu, rekao je Putin južnoafričkom lideru. On je rekao da poljoprivredna dobra koja je trebalo da budu isporučena siromašnijim zemljama prema sporazumu nisu stigla do njih, uključujući i one na afričkom kontinentu.

Formalno poznat kao Crnomorska inicijativa, sporazum je prvobitno bio reklamiran kao način da se izbegne prehrambena kriza usmeravanjem žitarica ka onima kojima je najpotrebnije. Moskva je više puta naglašavala da je samo mali procenat žitarica izvezenog iz Ukrajine kao deo sporazuma isporučen takvim zemljama, dok je najveći deo toga završio u Evropi.

Dogovor je takođe propraćen memorandumom Rusije i UN o omogućavanju nesmetanog izvoza ruske poljoprivrede. Nisu ispunjeni ni ciljevi ovog dokumenta, rekao je Putin Ramafosi u subotu. Lista je posebno uključivala omogućavanje najvećeg ruskog poljoprivrednog zajmodavca, Rosslekhozbank, da se vrati u sistem plaćanja SVIFT, kao i da se razvrsta osiguranje i logistika za ruske pošiljke žitarica i đubriva.

Ranije ove nedelje, Putin je rekao novinarima da bi Moskva mogla da suspenduje svoje učešće u sporazumu dok se njen poljoprivredni izvoz ne deblokira.

Tokom telefonskog razgovora, dvojica lidera su se takođe dogovorila da dalje razgovaraju o afričkoj mirovnoj inicijativi za sukob u Ukrajini, uključujući i samit Rusije i Afrike koji je zakazan za kraj jula. Ramafosa je takođe zahvalio ruskom predsedniku na „toplom dočeku i konstruktivnom dijalogu” tokom junske posete afričkih lidera Sankt Peterburgu, gde je predstavljena mirovna inicijativa.

Sredinom juna, delegacija iz Južne Afrike, Senegala, Egipta, Zambije, Ugande, Konga i Komorskih ostrva, uključujući nekoliko šefova država, predstavila je svoju mapu puta od deset tačaka za okončanje neprijateljstava tokom odvojenih sastanaka sa Putinom i ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenski. Kremlj je tada saopštio da plan sadrži ideje koje se mogu sprovesti.

Ramafosa je u subotu obavestio Putina i o pripremama za predstojeći samit BRIKS-a koji će biti domaćin u Johanesburgu. Događaj je zakazan za kraj avgusta. Kremlj je u petak saopštio da Putin još nije odlučio kako će učestvovati na sastanku.

Prisustvo ruskog predsednika tom događaju, koji će uključivati i lidere Kine, Brazila, Indije i Južne Afrike, doveden je u pitanje nakon što je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje za njim u martu.

MKS je optužio Putina i ruskog komesara za prava dece za „prisilno premeštanje stanovništva“ zbog evakuacije maloletnika iz zone borbenih dejstava usred borbi u Ukrajini. Rusija nije potpisnica Rimskog statuta kojim je ustanovljen sud i kaže da to telo nema ovlašćenja. Međutim, Južna Afrika je članica MKS-a, a njeni zakoni je obavezuju da uhapsi Putina ako kroči na njenu teritoriju.

U utorak, zamenik predsednika Južne Afrike Pol Mašatile rekao je lokalnim medijima da su razgovori o tom pitanju između dve strane još uvek u toku.