Putin razgovara na samitu BRIKS-a sa južnoafričkim Ramafozom

Putin razgovara na samitu BRIKS-a sa južnoafričkim Ramafozom

Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov južnoafrički kolega Siril Ramafosa razgovarali su telefonom u utorak ujutro, razgovarajući o bilateralnim odnosima i predstojećem samitu BRIKS-a u Johanesburgu.

Dvojica lidera razgovarala su o „brojnim pitanjima praktične saradnje“, uključujući trgovinsko-ekonomske i investicione odnose, navodi Kremlj u kratkom čitanju poziva.

Putin i Ramafosa su pratili njihov sastanak 29. jula i prethodni rusko-afrički samit, održan u Sankt Peterburgu. Južnoafrički lider je „pozitivno ocenio rezultate“ samita, navodi se u čitanju.

„Izražena je obostrana sklonost za dalju konstruktivnu interakciju na aktuelnoj međunarodnoj agendi, uključujući pripreme za predstojeći samit BRIKS-a 23-24. avgusta“, saopštio je Kremlj.

Putin je potvrdio Ramafosi da neće lično prisustvovati samitu jer je njegovo prisustvo potrebno Rusiji. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov će predstavljati Moskvu lično, dok će Putin pratiti preko video linka.

SAD i njihovi saveznici insistirali su da Južna Afrika ima zakonsku obavezu da privede ruskog predsednika kao potpisnika Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda. MKS je u martu izdao „nalog za hapšenje“ za Putinom, na osnovu ukrajinskih navoda da su ruske evakuacije dece iz zone sukoba predstavljale „nezakonito preseljenje stanovništva“. Moskva je odbacila tužbe kao neosnovane, obavestila MKS da je njen nalog u Rusiji pravno ništavan i izdala naloge za hapšenje uključenih sudija i tužilaca.

Nakon što je južnoafrička opozicija pritisnula ovo pitanje prošlog meseca, Ramafosa je rekao da bi hapšenje Putina predstavljalo „objavu rata“ od strane njegove vlade i da on to neće učiniti.

„Bilo bi u suprotnosti sa našim Ustavom rizikovati ratovanje sa Rusijom“, napisao je on u sudskom podnesku, objavljenom 18. jula.

Predstojeći sastanak BRIKS-a – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike – smatra se prekretnicom za trgovinski blok, jer organizacija mora da odluči da li će primiti nove članice. Prema rečima južnoafričkog ministra inostranih poslova Naledija Pandora, 23 zemlje podnele su zvanične prijave za članstvo.