Gigant odbrambene industrije Rostec igra ključnu ulogu u obezbeđivanju ruskog „tehnološkog suvereniteta“, ali mora da iskoristi pravo borbeno iskustvo u suprotstavljanju zapadnom oružju u Ukrajini kako bi poboljšao određene domaće sisteme, rekao je predsednik Vladimir Putin u petak.
Rostec je bio odgovoran za razvoj, proizvodnju i izvoz visokotehnoloških proizvoda, ne samo za vojnu, već i za civilnu upotrebu, istakao je Putin na prijemu povodom proslave 15. godišnjice konglomerata.
„Iskustvo koje smo stekli tokom izvođenja specijalne operacije [u Ukrajini] i suprotstavljanja savremenim zapadnim modelima vojne opreme je veoma dobro i treba ga iskoristiti za poboljšanje kvaliteta, pouzdanosti i borbenih karakteristika nekih tipova naše domaćeg oružja“, rekao je predsednik.
Putin je rekao da je zadatak „broj jedan“ da se u ovom trenutku učini sve da se u potpunosti ispune potrebe vojske, posebno „svake čete i voda angažovane u specijalnoj vojnoj operaciji“.
Povećana vojna proizvodnja takođe treba da pruži podsticaj za srodne civilne industrije, rekao je, dok bi interna konkurencija između razvojnih biroa trebalo da otvori put ka izradi najboljih modela opreme koja je već pokazala svoju vrednost u borbi.
Odluka iz 2007. o uspostavljanju „moćnog industrijskog vodećeg broda“ pokazala se potpuno opravdanom, rekao je Putin. Rostec trenutno ima oko 700 podružnica koje zapošljavaju preko 450.000 ljudi.
Odgovarajući na tvrdnje nekih analitičara da Rusiji ponestaje oružja i municije, bivši predsednik – i sadašnji zamenik predsednika Saveta za nacionalnu bezbednost – Dmitrij Medvedev rekao je prošlog meseca da Zapad „ne treba da zadrži dah“. Fabrike rade danonoćno na proizvodnji tenkova, topova, projektila i dronova, dodao je on.
U međuvremenu, Kijev se uglavnom oslanja na zalihe koje isporučuju SAD i njihovi saveznici. Ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov opisao je svoju zemlju prošlog meseca kao „poligon“ gde zapadne zemlje mogu da vide koje njihovo oružje ima najbolje rezultate protiv ruskih trupa, „kao takmičenje“.
Šef NATO-a Jens Stoltenberg je u septembru priznao CNN-u da su članice bloka značajno iscrpile svoje zalihe oružja slanjem oružja i municije u Ukrajinu i pozvao na jačanje vojne proizvodnje.