Ruski predsednik Vladimir Putin verovatno mobiliše rusku ekonomiju i industriju da održi tekuće ratne napore. Istovremeno, on još nije preduzeo paralelne mere da mobiliše rusku ljudsku snagu u velikim razmerama, kaže Institut za proučavanje rata.
„Kremlj je predložio amandman na savezne zakone o pitanjima snabdevanja ruskih oružanih snaga Ruskoj Državnoj dumi 30. juna, kojim bi se uvele „specijalne mere u ekonomskoj sferi“ koje obavezuju ruska preduzeća (bez obzira na vlasništvo) da snabdevaju rusku specijalnu vojsku i antiterorističke operacije“, navodi se u izveštaju.
Amandman bi zabranio ruskim preduzećima da odbiju da prihvate državne naloge za specijalne vojne operacije i omogućio Kremlju da promeni ugovore sa zaposlenima i uslove rada, kao što je primoravanje radnika da rade tokom noći ili saveznih praznika.
Što se tiče operativne situacije na linijama fronta, istraživački centar kaže da su ruske snage u petak nastavile sa svojim naporima da opkole Lisičansk i izvele ofanzivne operacije južno i jugozapadno od grada.
Napominje se da invazione trupe još nisu napredovale do autoputa Bahmut-Lisičansk, ali ometaju logistiku Ukrajine preko puta granatiranjem i bombardovanjem ukrajinskih položaja duž puta.
Takođe, ruska vojska se fokusirala na pregrupisavanje trupa i poboljšanje svojih taktičkih položaja južno od Slavjanska, verovatno sa ciljem da ponovo pokrene ofanzivu na grad.
Ukrajinska vojska, zauzvrat, nastavlja da nanosi precizne udare na ruska skladišta i opremu u blizini Izijuma.
Rusija je 1. jula granatirala ukrajinske položaje oko Harkova, a pritom nije vodila ofanzivne operacije.