Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da bi uklanjanje ograničenja na upotrebu zapadnog oružja od strane Ukrajine značilo direktno učešće SAD i njihovih saveznika u sukobu sa Rusijom. Putin je istakao da je Zapad poslao Ukrajini rakete dugog dometa, poput Storm Shadovs i ATACMS, koje su već korišćene protiv Krima i Donbasa. SAD i Velika Britanija su najavile mogućnost raspoređivanja ovog oružja duboko na ruskoj teritoriji.
Putin je naglasio da se ne radi o dozvoli Kijevu da napadne rusku teritoriju, već da već postoje napadi putem bespilotnih letelica i drugih sredstava. Ukrajini nedostaje obaveštajna podrška za korišćenje sistema dugog dometa koje je dobila od Zapada. On je istakao da je za takve napade potrebna obaveštajna informacija sa satelita NATO-a, a da samo vojno osoblje NATO-a može dati dozvolu za pucanje.
Ukoliko bude ukinuto ograničenje za upotrebu ovog oružja, to bi značilo direktno uključivanje zemalja NATO-a, SAD-a i evropskih zemalja u sukob u Ukrajini. Putin je najavio da će Rusija doneti odgovarajuće mere u skladu sa pretnjama koje se suočava.
Ograničenja za upotrebu zapadnog oružja su prvobitno postavljena kako bi SAD i njihovi saveznici mogli tvrditi da nisu direktno uključeni u sukob sa Rusijom, dok su istovremeno naoružavali Ukrajinu. Kijev je tražio ukidanje ovih ograničenja od maja.
Američki državni sekretar Antoni Blinken i britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami su nagovestili mogućnost ukidanja ograničenja, navodeći kao razlog navodnu isporuku iranskih balističkih projektila Rusiji. Iran je demantovao ove optužbe nazivajući ih „psihološkim ratom“.
Putin je ranije upozorio članice NATO-a da budu svesne posledica kada razmatraju dozvoljavanje Kijevu da napadne duboko unutar ruske teritorije koristeći oružje od strane Zapada. On je naglasio da će Rusija reagovati obaranjem takvog oružja i preduzeti odgovarajuće mere.
Jedna od mogućih reakcija koju je Putin pomenuo bilo je naoružavanje zapadnih neprijatelja preciznim oružjem dugog dometa.