Putin će poželeti dobrodošlicu Si Đinpingu u kritičnom trenutku

Putin će poželeti dobrodošlicu Si Đinpingu u kritičnom trenutku

Tri dana nakon što ga je međunarodni tribunal optužio za ratne zločine u Ukrajini, ruski predsednik Vladimir Putin tražiće više nego ikada izraz solidarnosti od svog kineskog kolege Si Đinpinga kada mu poželi dobrodošlicu u Moskvu u ponedeljak.

Si će biti prvi svetski lider koji se rukovao sa Putinom otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) u petak izdao nalog za hapšenje ruskog lidera zbog deportacije ukrajinske dece u Rusiju od početka rata, piše Rojters.

Rusija će predstaviti Sijevo putovanje – njegovo prvo otkako je ovog meseca obezbedio treći mandat bez presedana – kao dokaz da ima moćnog prijatelja spremnog da se suprotstavi neprijateljskom Zapadu za koji kaže da uzaludno pokušava da ga izoluje i pobedi.

Ni Moskva ni Peking nisu članovi Međunarodnog krivičnog suda, za čiju akciju je Kremlj rekao da je nečuvena, ali pravno ništavna. Ali, učinivši Putina traženim čovekom u 123 zemlje praktično uoči Sijevog putovanja, sud je skrenuo nezgodnu pažnju na sastanak koji je već bio delikatan za kineskog lidera.

Dok se ruska vojska bori u Ukrajini i Sjedinjene Države upozoravaju Kinu da ne snabdeva Moskvu oružjem, Peking se suočava sa izborom koji se nadao da će izbeći, rekao je Džonatan Ejal iz Kraljevskog instituta ujedinjenih službi, londonskog istraživačkog centra.

„Ili ne rade ništa i rizikuju da vide Rusiju ponižanu u Ukrajini, što nije u interesu Kine. Ili priteknu u pomoć Rusiji i rizikuju mnogo veće pogoršanje odnosa sa Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim zemljama“, rekao je on u telefonu intervju.

U članku za kineske novine, objavljenom na sajtu Kremlja kasno u nedelju, Putin je rekao da ima velike nade u posetu svog „starog dobrog prijatelja“ Sija, sa kojim je prošle godine potpisao strateško partnerstvo „bez ograničenja“.

On je takođe pozdravio spremnost Kine da posreduje u sukobu.

„Zahvalni smo na uravnoteženoj liniji (Kine) u vezi sa događajima koji se dešavaju u Ukrajini, što smo razumeli njihovu pozadinu i prave uzroke. Pozdravljamo spremnost Kine da igra konstruktivnu ulogu u rešavanju krize“, rekao je Putin.

Kina je prošlog meseca objavila dokument od 12 tačaka koji poziva na dijalog i rešenje u Ukrajini, ali je sadržao samo opšte izjave i nikakav konkretan predlog o tome kako bi se višegodišnji rat mogao završiti.

Ukrajina je oprezno pozdravila kineski predlog, ali kaže da bi bilo kakvo rešenje zahtevalo od Rusije da se povuče sa svih teritorija koje je zauzela, uključujući poluostrvo Krim koje je anektirala 2014.

Sjedinjene Države su reagovale sa ekstremnim skepticizmom na umešanost Kine, s obzirom na njeno odbijanje da osudi rusku invaziju.

Portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je za Foks njuz u nedelju da bi bilo kakav poziv Putina i Sija na prekid vatre sada bio neprihvatljiv jer bi to samo „ratifikovalo dosadašnje osvajanje Rusije“.

„Sve što će učiniti je dati gospodinu Putinu više vremena da se ponovo osposobi, obuči, ponovo obuči i pokuša da obnovi ofanzivu u trenutku po svom izboru“, rekao je on.