Puč u Nigeru mogao bi da izazove šok u globalnoj nuklearnoj industriji

Puč u Nigeru mogao bi da izazove šok u globalnoj nuklearnoj industriji

Cena uranijuma se udvostručila u poslednje tri godine i mogla bi da poraste u narednim nedeljama zbog puča u Nigeru, upozorili su u utorak kompanija za istraživanje tržišta i konsultantska kuća UkC, prenosi Rojters. Zapadnoafrička nacija je sedmi najveći proizvođač radioaktivnog metala na svetu.

Upozorenje dolazi pošto je francuska kompanija za nuklearno gorivo Orano, koja upravlja rudnicima uranijuma u ​​Nigeru, izjavila da je nastavila sa radom uprkos državnom udaru i planovima Francuske da evakuiše svoje građane. Orano je naveo da su 99% njegovog osoblja u zemlji državljani Nigerije.

„Događaju poput ovog moglo bi biti potrebno malo više vremena da prodre u psihologiju tržišta. Još uvek bismo mogli da vidimo veće uticaje u narednim danima i nedeljama“, rekao je predsednik UkC Džonatan Hinze za Rojters.

„Sve indikacije bi bile da bi ovo bio katalizator za rast cene uranijuma s obzirom na ukupnu tesnu ravnotežu ponude/tražnje za uranijumom u ovom trenutku“, dodao je on.

Promptna cena uranijuma – koji se naširoko koristi za nuklearnu energiju i lečenje raka – porasla je na 56,25 dolara po funti u ponedeljak, sa 56,15 dolara nedelju dana ranije. Prema Hinzeu, spot cena se nije mnogo promenila jer Orano prodaje uranijum po dugoročnim ugovorima, a letnji meseci su spori na spot tržištu. Cena metala je dostigla rekordnih 140 dolara u 2007.

Prošlog meseca, Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je predvidela porast potražnje širom sveta za kritičnim mineralima, uključujući uranijum, zbog obnovljenog interesovanja za nuklearnu energiju usled zabrinutosti oko ruskih snabdevanja.

Prema nuklearnoj agenciji Evropske unije Euratom, Niger je prošle godine bio drugi po veličini dobavljač prirodnog uranijuma za EU ​​pošto su se ruske zalihe energije smanjivale.

Agencija je u utorak saopštila da ne vidi neposredan rizik za proizvodnju nuklearne energije u Evropi ako bi Niger smanjio svoje isporuke uranijuma, budući da komunalna preduzeća u bloku imaju dovoljno zaliha da traju tri godine.

U vojnom udaru u Nigeru od prošle srijede, predsjednik Mohamed Bazoum je svrgnut i potom priveden. Lideri puča su svoje postupke opravdali kao sredstvo zaštite zemlje od „pogoršavanja“ bezbednosne situacije, kao i „lošeg ekonomskog i socijalnog upravljanja“.